A vasútijármű-szerelő technikus szakember pneumatikus és mechanikus fék szerkezeteket, villamos gépeket, valamint a védelmi, vezérlési és közlekedésbiztonsági berendezéseket vizsgálja, javítja és ellenőrzi. A feladatköre magában foglalja a dízel erőátvitelű járművek motorjának és hajtóművének vizsgálatát, hibafelvételezését, javítását és működéspróbáját.
A vasúti járműszerelő technikus önállóan vagy munkatársaival közösen végzi a különböző mélységű ellenőrzéseket, vizsgálatokat, hiba feltárásokat, javításokat és karbantartásokat a vasúti járművek futóművén, járműszerkezetén, fék- és pneumatikus berendezésein, valamint villamos erőátviteli és biztonsági rendszerein.
Emellett felel a működési próbák elvégzéséért, az üzembe helyezésekért, és minden tevékenységét dokumentálja az előírásoknak megfelelően. A szakma izgalmas és kihívásokkal teli lehetőséget kínál mindazoknak, akik szeretnék részüket vállalni a vasúti járművek biztonságos és hatékony működésében.
Milyen az ideális szakember?
- Szabálykövető
- Minden esetben felelősséget vállal a tetteiért
- Analitikus gondolkodású
- Precíz és pontos
- Önálló
- Jó a kommunikációs készsége
- Képes csapatban dolgozni
- Műszaki beállítottságú
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Gépész technikus
- Gépgyártás-technológiai technikus
- Légijármű-műszerész technikus
- Légijármű-szerelő technikus
- Vasúti munkagépkezelő
Kiknek ajánlott?
A vasútijármű-szerelő technikus szakma minden olyan fiatal számára ajánlott, aki érdeklődik a vasúti járművek iránt, szeret irányítani, valamint érdekli a vonatok világa. Ideális választás azoknak, akiknek a gépészet és a vasúti technológia területe izgalmasnak tűnik, és szeretnének részt venni a vasúti járművek karbantartásában, javításában és üzemeltetésében. A szakma kiemelkedő lehetőséget kínál a szervezőképességgel rendelkezőknek, akik élvezik a szerelési munkákat, és lelkesednek a vasúti közlekedés iránt.
Mennyi időbe telik a képzés?
5 év (felnőtteknek rövidebb). Az vasútijármű-szerelő technikus szakma a gépészet ágazat képzése, amely technikumban tanulható.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.