A gyermek- és ifjúsági felügyelő hivatása komoly szakmai felelősséggel jár. Széleskörű tevékenysége magában foglalja a gyermekek és fiatalok bentlakásos ellátását biztosító intézmények, mint például gyermekjóléti alapellátási és gyermekvédelmi szakellátási intézmények, javítóintézetek, gondozási és fejlesztési központok munkájában való aktív részvételt.
Munkája során nem csupán a napi gondozási és nevelési feladatok ellátásában vesz részt, hanem szervezőként is közreműködik az intézmények tevékenységeinek megvalósításában. Részt vállal a háztartási feladatok ellátásában, biztosítva ezzel a gyermekintézmények zavartalan működését és a gyermekek mindennapi szükségleteinek kielégítését.
A gyermek- és ifjúsági felügyelő szem előtt tartja a gyermekek fizikai, érzelmi és szociális fejlődését, és szakmai tudását alkalmazva segíti a fiatalokat felmerülő kihívások megoldásában. Ezenfelül a gyermek- és ifjúsági felügyelő fontos szereplője a szakmai együttműködésnek és munkája során szem előtt tartja a szakmai irányelvek betartását is.
Az ideális gyermek- és ifjúsági felügyelő:
- Kiválóan tud kapcsolatot teremteni a gyermekekkel
- Empatikus
- Segítőkész
- Hatalmas felelősségtudattal bír
- Pontosság jellemzi
- Türelmes
- Toleráns
- Határozott
- Képes hirtelen meghozni döntéseket
- Kreatív
- Ötletgazdag
- Rugalmas
- Képes motiválni a gyermekeket
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Szociális ápoló és gondozó
- Kisgyermekgondozó, -nevelő
- Szociális és gyermekvédelmi szakasszisztens
- Szociális és rehabilitációs szakgondozó
- Szociális és mentálhigiénés szakgondozó
Kiknek ajánlott a gyermek- és ifjúsági felügyelő szakma?
A gyermek- és ifjúsági felügyelő szakma kiváló választás minden olyan fiatal számára, akik szívügyüknek érzik a fiatalabb generáció jólétét, és elkötelezettek abban, hogy segítsenek nekik könnyebben boldogulni az életben. Azoknak ajánlott, akik örömmel vállalnák a felelősséget a támogatásra szoruló gyermekek és fiatalok mindennapi életének irányításában, kialakításában.
A gyermek- és ifjúsági felügyelők fontos szerepet játszanak a társadalmi támogatás és segítségnyújtás terén, és azoknak, akik szívesen részt vesznek ebben a hivatásban, számos lehetőséget kínál a pozitív változások előmozdítására a fiatalok életében.
Mennyi időbe telik a képzés?
A képzés ideje 3 év (felnőtteknek rövidebb). A szociális ágazat képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük, keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát!