Magyar vakkantás az űrben – a Puli és a Komondor exobolygók

Szerző: | 2023. június. 11. | Kikapcs

A képen az űr, egy űrhajós és az űrhajója és egy puli az egyik bolygón.

A Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) pályázatot írt ki exobolygók elnevezésére. A pályázat lezárult, és a döntőbizottság elfogadta a magyar csapat javaslatát, így a Komondor és a Puli nevet viselheti a jövőben a Vadászebek csillagképben található HAT-P-12 csillag és a HAT-P-12 b bolygó.

Exobolygók és nevek

A Nemzetközi Csillagászati Unió 2022-ben immáron harmadszor írta ki a NameExoWorlds pályázatot, amelyen exobolygók és központi csillaguk elnevezésére várták a javaslatokat, ezúttal 20 exobolygórendszer kapott új nevet.

Az exobolygók olyan Naprendszeren kívüli bolygók, amelyek idegen csillagok körül keringenek. Az exobolygók jellemzőinek feltérképezésével a csillagászok közelebb kerülhetnek a bolygókeletkezés folyamatának megértéséhez, illetve a Földön kívüli élet lehetőségének kutatásához. 

A Puli és a Komondor

A versenyen világszerte több mint 8800-an vettek részt, köztük hivatásos és amatőr csillagászok, tanárok és diákok, tudománykommunikációs szakemberek és a csillagászat iránt érdeklődő egyéni jelentkezők is.

A képen a csillagos ég háttere előtt egy amatőr csillagász áll egy teleszkóppal
A magyar névjelölő bizottság munkájában a Svábhegyi Csillagvizsgáló bemutató csillagászai és amatőr csillagászok is részt vettek (Fotó: 123rf.com)

Az IAU az elbírálás során támogatta a pályázók anyanyelvén kitalált neveket. A magyar névjelölő bizottság munkájában a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) exobolygó kutatói mellett a Svábhegyi Csillagvizsgáló bemutató csillagászai és amatőr csillagászok is részt vettek. A magyar pályázat az ómagyar pásztornemzet nomád, vándorló életmódja előtt tiszteleg: emléket állít az akkori kultúra megbecsült részét képező, a vadászatban, nyomkövetésben, illetve a nyájak őrizetében jeleskedő kutyafajtáknak. A csillag, illetve a bolygó elnevezési kritériumai közé tartozott, hogy ha a rendszernek esetlegesen új bolygóját fedezik fel a későbbi években, azoknak neve témájában illeszkedni tudjon az első felfedezett bolygó, és csillaga nevéhez. Emiatt a későbbiekben a rendszer további felfedezett exobolygói a többi magyar kutyafajtáról kaphatják majd nevüket.

A magyar kutyafajtákról elnevezett exobolygó-rendszernek van egy másik magyar vonatkozása is, ugyanis a központi csillag körül keringő bolygót a magyar származású Bakos Gáspár részvételével fejlesztett Magyar Automatikus Távcsőhálózat exobolygókereső távcsőhálózat segítségével fedezték fel.

Nem csak az űr távoli szegletében, hanem a Földön is egyre fontosabb szerepet tölt be az állatvilág. Azt tudtad, hogy az állatok, például a kutyák is segíthetnek a tanulásban? Erről itt olvashatsz részletesebben.

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.