A bányaipari technikus külfejtéses és mélyművelésű bányákban dolgozik. Feladatai közé tartozik a szilárd ásványok kitermeléséhez szükséges gépek és berendezések üzemeltetése és ellenőrzése. Emellett vezetői szerepet vállal a munkavállalók irányításában, valamint a munkafolyamatok megszervezésében. A bányaipari technikusnak műszaki és technikai területeken kell jártasnak lennie, és kiemelkedő fizikai erőnlét is elengedhetetlen a hatékony munkavégzéséhez.
A bányaipari technikusnak széleskörű szakmai ismeretekkel kell rendelkeznie a külfejtéses és mélyművelésű bányák működéséről, valamint a bányászati gépek és berendezések kezeléséről. Fontos, hogy ismerje a veszélyforrásokat, és legyen tisztában a baleseti kockázatokkal, valamint azok elhárítására szolgáló eszközökkel. A bányaipari munkavégzés speciális kihívások elé állítja a szakembert, ezért az előírt biztonsági és mentési eljárásokat ismernie kell.
A technikusnak nemcsak a gépek üzemeltetése és a munkafolyamatok irányítása a felelőssége, hanem képesnek kell lennie az önálló döntéshozatalra, valamint jártasnak kell lennie a munkaszervezésben és az szükséges erőforrások meghatározásában és biztosításában. A bányaipari technikusnak mind szóban, mind írásban kell használnia a bányászati szakkifejezéseket, hogy hatékonyan tudjon kommunikáljon a szakma sajátosságait illetően.
Milyen az ideális szakember?
- Jó fizikumú
- Szabálykövető
- Csapatjátékos
- Megbízható
- Jó problémamegoldó
- Műszaki érdeklődésű
- Felelősségteljes
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Bányaművelő
- Fluidumkitermelő technikus
- Kohász és öntész technikus
Kiknek ajánlott?
A bányaipari technikus szakma minden olyan fiatal számára ideális választás lehet, aki vonzódik a nagy teljesítményű gépekhez, élvezi a dinamikus munkakörnyezetet, és szereti megszervezni, irányítani a kollégái munkáját. Azoknak, akik értékelik a mozgalmasságot és izgalmasnak találják a látványos eredmények elérését, a bányaipari technikus szakma kiváló lehetőséget kínál a szakmai kreativitás kibontakoztatására és a hatékony munkavégzésre.
Mennyi időbe telik a képzés?
5 év (felnőtteknek rövidebb). A bányaipari technikus szakma a bányászat és kohászat ágazat képzése. Aki szeretne továbbtanulni, érettségi birtokában például fluidumkitermelő technikusi végzettséget szerezhet két év alatt.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.