A Fenntarthatósági Témahét célja, hogy összehozza az oktatási intézményeket és a társadalmat a környezettudatos gondolkodás és cselekvés jegyében. Áder János volt köztársasági elnök fővédnöksége alatt futó rendezvény interaktív oktatócsomagokkal, versenyekkel és önkéntes programokkal segíti a diákokat és tanáraikat a fenntarthatósági kérdések mélyebb megértésében és a tudatosabb életmód kialakításában.
Összefogás a fenntartható jövőért
2024-ben ismét megrendezésre kerül a Fenntarthatósági Témahét, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a környezettudatos gondolkodásra és cselekvésre. Az ide év kiemelt témái a levegő és élővilága, a szabadidő, a körforgásos gazdaság, a hulladék és a tudatos fogyasztás.
A Fenntarthatósági Témahét fővédnöke Áder János volt köztársasági elnök, védnöke az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság, kiemelt támogatói a Kék Bolygó Alapítvány és a Belügyminisztérium, szervezője az Alapértékek Nonprofit Kft.
A Témahéthez az egész Kárpát-medencéből, így a határon túlról is csatlakozhatnak magyar nyelven oktató általános iskolák és középfokú oktatási intézmények, akik a munkatervükben meghatározott módon vehetnek részt a Témahéthez kapcsolódó eseményeken és szervezhetik meg az adott témával összefüggő tanítási órákat, foglalkozásokat. Az intézmények a Témahét honlapján regisztrálhatnak.
Áder János online tanórája
Áder János volt köztársasági elnök hagyománnyá vált tanórájára 2024. április 24-én délelőtt 11:00 órakor kerül sor a Siófoki SZC diákjainak részvételével. A rendkívüli tanórát a szervezők élőben rögzítik, így a Témahét honlapján, online közvetítéssel az egész Kárpát-medencében több tízezer diák részére egyidőben lesz elérhető az esemény. Megtekintését elsősorban 7-8. osztályos és középiskolás korú tanulók és tanáraik részére ajánlják.
Korcsoportok szerint bontott tematikus oktatócsomagok
Az oktatócsomagok és tematikus óratervek lehetővé teszik, hogy a diákok és tanáraik szórakoztató és érdekes módon ismerkedjenek meg a fenntarthatóság kérdéseivel. Az oktatócsomagok interaktív, játékos formában segítik a diákok ismereteinek bővítését és a környezettudatos gondolkodás elsajátítását.
A tematikus oktatócsomagok közül az alábbi három korcsoport szerint válogathatnak a pedagógusok:
- 1-4. osztály
- 5-8. osztály
- 9-12. osztály
Versenyek és pályázatok segítik a tudásanyag elmélyítését
A témák elmélyítésében hazai és nemzetközi kísérőprogramok, valamint versenyek és pályázatok segítik a résztvevőket. Újra kiírásra kerül a Legaktívabb Iskola díj pályázat, amelyre a hazai és a határon túli iskolák a Fenntarthatósági Témahéten megvalósított programjaikkal pályázhatnak április 26. és május 19. között.
A ZöldOkos Kupán idén is az 5-8. évfolyamos diákok részvételére számítanak, míg a 2024-es év újdonságaként megrendezett Zöld Föld Kupára a középiskolások jelentkezhetnek. Mindkét verseny egy izgalmas, többfordulós fenntarthatósági tudáspróba, amin csapatok vehetnek részt.
Önkéntesek a Témahéten
A Témahéten a szervezők lehetőséget biztosítanak arra, hogy az iskolai programok, tanórák részeként a fenntarthatóságért elkötelezett szakemberek önkéntesként kiálljanak a gyerekek elé és a saját példájukkal, gondolataikkal erősítsék a Témahét üzenetét.
Az óralátogatók előre letölthetik az iskolai tanórákhoz készült óraterveket a honlapról, így felkészülhetnek az adott téma és korosztály számára megjelölt feladatokra. A részvételük nem önálló tanítást jelent, hanem a pedagógus iránymutatása alapján segítenek a tanórán, bemutatva saját példákat és részt véve a feladatokban a diákokkal együtt. Az óralátogató önkéntesek a Témahét honlapján regisztrálhatnak.
Ezenfelül a Témahetet támogató szervezetek iskolai csoportokat is fogadnak egy-egy külső helyszínen, az iskolai csoportok előzetes jelentkezése alapján.