Mit csinál pontosan egy hangtechnikus?
A hangtechnikus felel egy adott művészeti terület előadásán, rendezvényén (színház, film, konferencia, rádió, televízió stb.) a tiszta hangokért, a megfelelő hangzás, a jó akusztikai feltételek biztosításáért. Annak érdekében, hogy ez megvalósuljon, a hangtechnikusnak tisztában kell lennie a hangtechnikai eszközök kezelésével és működési elvével. A szakemberek jártasak a szerteágazó hangtechnikai munkafajtákban, és rutinosak a műszaki eszközök művészeti alkalmazásában, a hangtechnikához kapcsolódó fizikai és elektronikai műszaki ismeretekben. Egyaránt ismerik a hangfelvételi- és a stúdiómunka gyakorlatát, a berendezések kezelését, és így végeznek tervező, szerkesztő, hangosítói tevékenységet. Munkájához tartozik, hogy ha megrendelői igény érkezik, akkor a rendezvényről, eseményről elkészíti a hangfelvételeket és megszerkeszti a hanganyagot, és dokumentálja a gyártás folyamatát.
Milyen az ideális szakember?
- pontos
- precíz
- kreatív
- gyakorlatias
- haladó szinten használja a professzionális szoftvereket
- magasfokú elektronikai műszaki ismerettel rendelkezik
- kiemelkedő a hangtechnikai és zeneismerete
- magabiztosan a mikrofonozás, a hangfelvétel, az élő hang, színházi hangosítás, rádió, TV hangfelvételek készítésében, szerkesztésében és kezelésében
Speciális rokonszakmák:
- Porondtechnikus
- Színpadi világítástechnikus
- Színpadi vizuáltechnikus
- Színpadtechnikus
- Live stream mozgóképtartalom-gyártó
Kiknek ajánlott?
A hangtechnikus szakma ajánlott minden fiatal számára, aki szeretné a különböző színházi- szabadtéri-, kulturális- vagy zenei rendezvények programjait minél élvezetesebbé tenni a nézők számára. Esetleg különösen érdekli a filmes- zeneipar, és ott kíván elhelyezkedni.
Mennyi időbe telik a képzés?
5 év (felnőtteknek rövidebb).
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.