A közlekedésautomatikai technikus feladata a kötöttpályás közlekedési rendszerek, például a vasút és a metró kialakítása, üzemeltetése, az esetleges hibák javítása.
A közlekedésautomatikai technikus építi, fenntartja, javítja és ellenőrzi a kötöttpályás közlekedés biztonsági, vezérlő, ellenőrző és ellátó automatikáit, berendezéseit.
Legfontosabb feladata a mechanikai és villamos áramköri ellenőrzések, mérések végrehajtása és karbantartása. Képes a vasúti biztosítóberendezéseken a karbantartó munkafolyamatok elvégzésére, valamint szakfelügyelet biztosítására is. Üzemzavar esetén behatárolja és meghatározza a vasúti biztosítóberendezésekben keletkező hibákat, gondoskodik azok elhárításáról.
Munkája ötvözi az elektrotechnikai, elektronikai, valamint az alapvető vasúti ismereteket. Betartja a közlekedésautomatikai berendezésekre vonatkozó szigorú biztonsági előírásokat, ismeri és betartja a balesetvédelmi és tűzvédelmi előírásokat. Ismeri és munkája során alkalmazza az építési, üzemeltetési és karbantartási előírásokat, módszereket.
Az ideális közlekedésautomatikai technikus szakember:
- Rugalmas személyiséggel rendelkezik
- Fejlett logikai gondolkodás jellemzi
- Csapatjátékos
- Megbízható
- Jó kézügyességgel rendelkezik
- Műszaki érdeklődésű
- Felelősségteljes
- Érdeklődik az új ismeretek, fejlesztések, ipari trendek iránt
Speciális rokonszakmák:
- automatikai technikus
- ipari informatikai technikus
- erősáramú elektrotechnikus
- elektronikai műszerész
- elektronikai technikus
Kiknek ajánlott a közlekedésautomatikai technikus szakma?
A közlekedésautomatikai technikus szakma ajánlott minden fiatal számára, aki érdeklődik az intelligens közlekedésautomatikai rendszerek működése iránt, és elhivatott a felelős közlekedés elvei iránt. A képzés elvégzésével lehetőség nyílik szakirányú felsőfokú tanulmányok folytatására is.
Mennyi időbe telik a képzés?
5 év (felnőtteknek rövidebb). Elektronika és elektrotechnika ágazat képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Aki szeretne továbbtanulni, a felsőoktatásban például közlekedésmérnöki alapképzésben teheti meg.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.