Június 12. a gyermekmunka elleni világnap, amelyet 2002-ben tartottak meg először a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) kezdeményezésére. A törvényi tilalom ellenére napjainkban is több millió 5-17 éves gyereket kényszerítenek munkára szerte a világon. A vonatkozó statisztikai adatok az évezred elejétől csökkenő tendenciát mutattak ám még mindig majdnem minden tizedik gyermeket érint a probléma.
A gyermekmunka bár felfoghatatlan mégis létező jelenség. Az ILO statisztikái szerint 2000 óta folyamatosan csökken a gyermekmunkások száma azonban ma még mindig 160 millió gyermek végez gyermekmunkát. Ez világszerte majdnem minden tizedik gyermeket érinti.
A gyermekmunka felszámolására tett célkitűzések megvalósítása az ezredforduló után bizakodásra adtak okot, azonban az elmúlt évek társadalmi-gazdasági problémái, a Covid19-világjárvány egyre több családot taszított szegénységbe – és több millió gyermeket kényszerített gyermekmunkára.
Becslések szerint több mint nyolcmillió gyermeket rabszolgaként tartanak. A gyermekmunka felszámolása a nemzetközi prostitúcióban és a drogkereskedelemben lenne a legsürgetőbb, mert ezek a gyermekre, a családjára és a társadalomra egyaránt veszélyt jelentenek.
Mi a kulcsa a gyermekmunka megszüntetésének?
A gyermekmunkával kapcsolatos helyzet tehát a munka világát érintő számos kihívásra és változásra adott kielégítő válaszok hiányát tükrözi. A gyermekmunkát a szegénység és a kirekesztés okozza és állandósítja. Megfosztja a gyermekeket az oktatástól és a lehetőségektől, és nem ad esélyt arra, hogy felnőttként tisztességes jövedelemhez és munkához jussanak.
A gyermekmunka nemcsak az országok gazdasági növekedésére van negatív hatással, hanem a társadalmi kohézióra és az emberi fejlődésre egyaránt fenyegetést jelent.
Az elmúlt három évtizedben a gyermekmunka elleni küzdelem terén szerzett közös tapasztalataink azt mutatják, hogy a gyermekmunka a kiváltó okok kezelésével megszüntethető – számolt be róla az ILO.
Ezek kezelésére irányuló intézkedések közé tartozik
- a nemzetközi munkaügyi normákon és a szociális párbeszéden alapuló erős jogi keret létrehozása és végrehajtása
- a jó minőségű oktatáshoz és a szociális védelemhez való egyetemes hozzáférés biztosítása
- a szegénység, az egyenlőtlenség és a gazdasági bizonytalanság enyhítésére irányuló közvetlen intézkedések megvalósítása
- a felnőtt munkavállalók tisztességes munkájának előmozdítása.
Az ILO munkaügyi konferenciáján is kiemelt téma a gyermekmunka felszámolásának problémája
A szervezet 187 tagállamának munkavállalói, munkáltatói és kormányzati küldötteinek részvételével Nemzetközi Munkaügyi Konferenciát szervez június 5. és 16. között Genfben. A konferencián számos kérdéssel foglalkoznak, többek a színvonalas tanulószerződéses gyakorlati képzések és a munkavédelem is napirendre kerül. A gyermekmunka elleni világnap alkalmából a konferencia keretében kísérő rendezvényt szervez, amelynek középpontjában a társadalmi igazságosság és a gyermekmunka felszámolása közötti kapcsolat áll.
Az ILO főigazgatója, Gilbert F. Houngbo a konferencia nyitóülésén a növekvő egyenlőtlenségek elleni küzdelemben a társadalmi összefogás szükségességét hangsúlyozta.
Az üzenetem egyszerű. Senkinek sem szabad homokba dugnia a fejét, amikor a munka világát felrázó kihívásokkal kell szembenéznie, mondta Houngbo.
Az ILO 12 éves kor alatt a munkaerőpiacon megjelenő minden gyermeket gyerekmunkásként kezel. 18 éves kor alatt a heti 14 óra feletti munkavállalást tekinti gyermekmunkának, amelyet a fiatal jövőbeli munkaerő-piaci és életesélyei szempontjából erősen károsnak tart.
Magyarországon a gyermekfoglalkoztatást 1840-ben szabályozta először az Országgyűlés. Jelenleg munkavállalónak csak a 16. életévét betöltött személy jelentkezhet, s minden 18 éven aluli foglalkoztatott fiatal munkavállalónak számít, akire külön szabályok vonatkoznak.
A törvényes körülmények között megszervezett, 15 éves kortól lehetséges szünidei diákmunka nem minősül szabálytalan foglalkoztatásnak. A diákmunkásokat nem szabad túlóráztatni, továbbá éjszakai műszakban, veszélyes munkakörökben sem lehet őket alkalmazni.