Miért válaszd – a hentes és húskészítmény-készítő szakma

Szerző: | 2023. július. 31. | Mi leszek?

hentes grafika

Az emberi természetből fakadóan szeretünk kísérletezgetni, új rekordot felállítani. Nincs ez másként a húsiparban dolgozó emberek életében sem. Sorra dőlnek meg azok a kísérletek, amelyben a szakemberek a világ leghosszabb kolbászát szeretnék elkészíteni.  Téged mennyire hajt a versenyszellem? Ha szeretnél rekordot dönteni akár a kolbásztöltésben, érdekesek lehetnek számodra az élelmiszeripari ágazat képzései. Kalandra fel! Mutatjuk, milyen szakmai fortélyokat tanulhatsz a hentes és húskészítmény-készítő és a húsipari technikus képzésen.

Azok a fiatalok, akik szeretnének a húsfeldolgozás területén dolgozni, az élelmiszeripari ágazatban elérhető képzések közül választhatnak. Az élelmiszeripari ágazatban tanulható 18 szakmából a húsfeldolgozáshoz két képzés kapcsolódik. Szakképző iskolában lehet elsajátítani az egyik legősibb mesterségnek számító hentes szakma fortélyait. A hentes és húskészítmény-készítő szakma hároméves, 19 helyen érhető el, a képzés sikeres elvégzése után szakképzettséget lehet szerezni.

Hogyan válhatsz hentes szakemberré?

A képzést alapfokú végzettség birtokában lehet megkezdeni. Első évben történik az egyéves ágazati alapoktatás, amely az élelmiszeripari ágazati szakmában betöltött munkakörrel kapcsolatos ismeretekre épül. Az ágazati alapvizsga után következik a szakmaválasztás és a választott szakma szakirányú oktatása, amely a 3 éves képzésből két évet érint. 

Ebben a két évben a hentes tanuló megtanulja a szakma csínyját-bínyját.

Többek között:

  • megismeri a vágóállatok szervezeti felépítését, húsrészeit és ezek jellemzőit
  • a vágóállatok átvételének követelményeit, a szállítási dokumentációk
  • fajtáit
  • a különböző hűtési technikák, előnyeit és hátrányait
  • a húsfeldolgozás eszközeinek szakszerű használatát
  • a hús minőségi osztályokra vonatkozó jelöléseket
Forrás: YouTube

A hentes munkájának köszönhető, hogy a vágóállatokat, a baromfit konyhakész állapotban lehet megvásárolni a boltokban. A hentes napi feladatai közé azonban nemcsak a hús feldolgozása tartozik, hanem annak értékesítése révén a vásárlók kiszolgálása is.

Ezért meghatározó, hogy vevőorientált gondolkodásmóddal és kereskedői vénával is rendelkezzen a leendő hentes szakember. Nem könnyű szakma, az erős fizikum alapfeltétel.

A vadhús feldolgozásának technikája nem épül be ebbe a képzésbe, ezért aki inkább a vaddisznó és az egyéb vadon élő állatok feldolgozásának fortélyaira szeretne szert tenni, neki a vadgazdálkodási technikus szakma választását javasoljuk, amely az erdésztechnikus szakma egyik szakmairánya.

A szerzőről:

Oláh Erika
Széleskörű tapasztalatot szerzett a hazai oktatási rendszer működéséről. Részt vett az oktatás, a szakképzés területeinek fejlesztésében. Kiemelten fontosnak tartja a továbbképzéseket, a gyermekkori fejlesztéseket, a készségek fejlesztését. Elhivatott abban, hogy az oktatásban résztvevők olyan gyakorlati tudást szerezzenek, amelyet a mindennapi tevékenységeik során alkalmazni tudnak. Mottója: Közös jövőnk alapja a ma gyermekeinek fejlesztése.

Promó

Promó