Nőies szakma a repülés?- Egyenesen az ég felé

Szerző: | 2023. március. 25. | Munka

Változó világunk ellenére még napjainkban is vannak olyan szakmák, amelyek a köztudatban nemekhez kötődnek. Mi a helyzet a repüléssel? Csodálkozunk, ha a gyengébb nemmel az utaskabinon kívül a pilótafülkében is találkozunk?  Bemutatjuk, hogy a nők milyen szerepet játszottak a repülés történetének alakításában a kezdetektől mostanáig.

A repülés női inspirálói

A 20. század elején a Wright fivérek találmánya örökre megváltoztatta a világot. Hét évvel az első motoros repülés után, Raymonde de Laroche volt az első nő, aki pilóta engedélyt szerzett. Merész bravúrját Harriet Quimby követte, aki 1911-ben az első nő volt, aki pilóta jogosítványt kapott az Egyesült Államokban. 1932-ben Amelia Earhart volt az első nő, aki egyedül átrepülte az Atlanti-óceánt. Úttörő teljesítménye utat nyitott más nők számára is. Earhart eredményei még napjainkban is inspiráló a nők számára. Eltűnése – miközben 1937-ben kísérletet tett a Föld körberepülésére – rámutatott azokra a kihívásokra, amelyekkel a női pilótáknak meg kellett küzdeniük. 

A kihívások ellenére a nők továbbra is jelentős mértékben hozzájárulnak a repüléshez. Egyre több nő helyezkedik el légiforgalmi irányítóként, repülőgép-szerelőként és repülőgép-mérnökként. A nők repülési karrierjében az eredmények nagy előrelépést mutatnak, azonban a női pilóták számának növelésében továbbra sem értünk az út végére.  

Egyre több nő helyezkedik el repülőgép-szerelőként. (Fotó:123rf)

Javul a tendencia, de a női pilóták aránya még mindig alacsony

A Női Repülőgép-pilóták Nemzetközi Társaságának adatai szerint a légitársaságok pilótáinak mindössze 5,2 százaléka nő. A hölgyek továbbra is alulreprezentáltak a repülés számos területén. Továbbra is olyan akadályokkal néznek szembe, amelyekkel férfi társaik nem. Számos szervezet, mint a Women in Aviation International, a Ninety-Nines vagy a Sisters of the Skies a repülés sokszínűségének és befogadásának előmozdításáért dolgoznak. Az úttörő női pilóták örökségét tiszteletben tartva szeretnének olyan világot teremteni, amelyben a hölgyeknek is lehetősége van új magasságokba szárnyalni.

A statisztikai adatok alapján egyre több légitársaság hagy fel a megszokott gyakorlattal, és a férfiak mellett női pilótákat is alkalmaz. Így tesz a Wizz Air is. A légitársaság 2021-ben döntött arról, hogy a nemzetközi nőnap és a tematikus „Nők a repülésben” hét alkalmából további lépéseket tesz a légiközlekedésben a nemek egyenlő megoszlásának támogatása érdekében.

Az iparágban fontos a nők szerepvállalásának erősítése (Fotó:123rf)

„Akár légiutaskísérőkről vagy pilótákról, akár repülőgépmérnökökről, repülőgépszerelőkről, vagy az irodáinkban dolgozó kollégákról legyen szó, továbbra is támogatjuk a nők szerepvállalásának erősítését és egyenlőségét ebben az iparágban.” – mondta akkor Marion Geoffroy, a Wizz Air vállalati kapcsolatokért felelős igazgatója.

Pilóta akadémiai program nőknek

Az elképzelés megvalósítása érdekében a 2003-ban alakult légitársaság 18 hónapos képzést indított. A „She Can Fly” programra 18 év feletti hölgyek jelentkezését várják. A női pilóták karrierjének támogatását célzó kadétprogram először a pilótává váláshoz szükséges elméleti ismeretek, készségek és magatartás elsajátítására fókuszál. Azok, akik eredménnyel veszik az első akadályokat, továbbléphetnek a haladó képzésre. A program zárásaként egy Wizz Air speciális képzésen vesznek részt, mielőtt első tisztekké válnak a légitársaságnál.

Pilóta képzést indít nők számára az egyik neves légitársaság (Fotó: 123rf)

Szakmatanulás a légiközlekedésben

A légiközlekedés iránt érdeklődő fiataloknak a szakképzésben is biztosított a légi közlekedéssel kapcsolatos szakmák tanulása. A közlekedésüzemvitel-ellátó technikus szakma a közlekedés és szállítmányozás ágazat ötéves képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Az érdeklődők több szakmairányon tanulhatnak, így a légi szakmairány mellett akár a hajózási-, közúti-, vasúti-, vagy a közlekedés és szállítmányozás irányban is lehet tanulni. A szakmával kapcsolatos bővebb tájékoztató az IKK honlapján érhető el.

A repülés ágazat szakmái népszerűek a nők körében.
A légiközlekedés iránt érdeklődők több szakmát is tanulhatnak a szakképzésben (Fotó:123rf)

Azok a fiatalok, akiket inkább a szerelési munkálatok érdekelnek, a gépészeti ágazat képzésein vehetnek részt. A Légijármű-műszerész technikus képzést elvégzők érettségit és technikusi szakképzetséget is szerezhetnek. Hasonlóan ötéves képzés keretében lehet megtanulni a légijármű-szerelő technikus szakmát. 

Korábban írtunk arról, hogy milyen szakmákban nem megszokott a nők jelenléte. Ha kíváncsi vagy, olvasd el a „Nők férfias szakmában” című cikket.

A szerzőről:

Oláh Erika
Széleskörű tapasztalatot szerzett a hazai oktatási rendszer működéséről. Részt vett az oktatás, a szakképzés területeinek fejlesztésében. Kiemelten fontosnak tartja a továbbképzéseket, a gyermekkori fejlesztéseket, a készségek fejlesztését. Elhivatott abban, hogy az oktatásban résztvevők olyan gyakorlati tudást szerezzenek, amelyet a mindennapi tevékenységeik során alkalmazni tudnak. Mottója: Közös jövőnk alapja a ma gyermekeinek fejlesztése.

Promó

Promó

RSS hiba: WP HTTP Error: cURL error 60: SSL certificate problem: unable to get local issuer certificate