Az öntvénykészítő fémöntvényeket állít elő jellemzően az autóipar számára. Feladata, hogy speciális, olvasztókemencében felmelegítse a fémeket a megfelelő hőmérsékletre, Melegítés előtt gondoskodik arról is, hogy a fémek megfelelő keveréke kerüljön az olvasztókemencébe. Ezután a fémeket gépekkel formákba önti, például alakzatokba vagy alkatrészekbe.
Az öntvénykészítő gépeket és gépsorokat is kezel, amelyek segítenek az öntésben. Miután elkészült az öntvény, eltávolítja róla a fölösleges részeket, és ellenőrzi, hogy nincsenek-e rajta hibák. Ha esetleg hibákat talál, megteszi a szükséges intézkedéseket, hogy a végeredmény tökéletes legyen. Emellett dokumentálja a gyártás paramétereit és számítógépes adat nyilvántartást is vezet.
Milyen az ideális szakember?
- Jó fizikumú és teherbírású
- Kiváló állóképességgel rendelkezik
- Műszaki beállítottságú
- Térbeli gondolkodású
- Képes a tartós figyelemre
- Alkalmas önálló munkavégzésre és csapatmunkára egyaránt
- Jó a problémamegoldó képessége
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Fémelőállító
- Fémöntőminta-készítő
- Bányaipari technikus
- Fémfeldolgozó gép kezelője
- Fluidumkitermelő
- Bányaművelő
- Kohász és öntész technikus
Kiknek ajánlott?
Az öntvénykészítő szakma ajánlott minden fiatal számára, akit érdekel a könnyűfémek, a vas és acél alakítása, formázása és azok felhasználási lehetőségei, megmunkálási technológiái.
Mennyi időbe telik a képzés?
3 év (felnőtteknek rövidebb). Az öntvénykészítő szakma a bányászat és kohászat ágazat képzése. Az általános iskola elvégzését követően, három év alatt sajátítható el szakképző iskolában. Két szakmairány közül lehet választani, a könnyűfém, illetve a vas és acél szakmairány.
Aki szeretne továbbtanulni, érettségi birtokában például kohász és öntész technikus végzettséget szerezhet két év alatt.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.