Minden évben július 1-je a magyar egészségügy napja. Vannak egyéb jeles ünnepek is az egészségügyben, például május 10-e a sürgősségi betegellátók, azaz a mentők napja, míg május 12-e a nemzetközi ápolók napja. A július 1-je azonban Semmelweis Ignác születésnapja, így ezen a napon zárva vannak az egészségügyi intézmények, csak a sürgősségi ellátás biztosított. Semmelweis Ignácot úgy ismerjük, mint az az anyák megmentőjét, így ezen nap alkalmából a csecsemő- és gyermekápoló szakmát fogjuk bemutatni nektek.
Semmelweis Ignác és a felfedezése
Semmelweis Ignác volt az, aki felismerte, hogy a gyermekágyi lázat az orvosok okozzák, méghozzá azzal, hogy boncolás után kézfertőtlenítés nélkül mennek át a szülészeti osztályra, és ott nem fertőtlenített kézzel vizsgálják a várandós nőket. Felfedezését arra lehet visszavezetni, hogy észrevette, a bábák és bábanövendékek által kezelt várandós nők körében sokkal ritkább jelenség volt a gyermekágyi láz, mint az orvosok és orvostanhallgatók által kezeltek között. Mivel boncolást csak orvosok és orvostanhallgatók végezhettek, így kikövetkeztette, hogy innen eredhet a gyermekágyi láz.
Emiatt Semmelweis kötelezte kollégáit és minden ápolót a szülészeti osztályokra történő belépés előtt a klóros kézmosásra, végül kötelezővé tette az egyes betegek vizsgálata közötti klórmeszes kézmosást is, ami egy negyedórás folyamat volt. Emiatt az időkiesés és a plusz procedúra miatt az intézkedései népszerűtlenné tették kollégái körében. Többen is támadták őt az eljárás miatt még akkor is, amikor a gyermekágyi lázban elhaltak aránya az orvosok szülészeti osztályán kisebb lett, mint a bábákén. Kollégái azonban nem hittek neki, ezért a fiatal orvosok képzésére, szemléletformálására helyezte a hangsúlyt. Hiába minden erőfeszítés, Semmelweis Ignác úgy halt meg, hogy roppant népszerűtlen volt a kollégái között, azonban az idő őt igazolta. Egyedül halt meg a döblingi elmegyógyintézetben, halála rejtélyes maradt, még az is felmerült, hogy a személyzet brutális bánásmódja miatt hunyt el. Ma már az anyák megmentőjének nevezik őt, és neki köszönhető a fertőtlenítő kézmosás alkalmazása az egészségügyi szakterületen, születésnapja az egészségügyi dolgozók napja, nevét pedig Magyarország egyik leghíresebb orvostudományi egyeteme viseli.
A csecsemő- és gyermekápoló szakma
Ahogyan a neve is mutatja, a csecsemő- és gyermekápoló szakemberek a csecsemők és gyermekek gyógyítását támogatják. Ők végzik az egészségügyi ellátásban felmerülő alap- és szakápolási feladatokat, emellett részt vesznek a rehabilitációban is. Ők azok, akik felismerik a gyermekbántalmazás korai jeleit, valamint a gyermekek elhanyagolását.
Ahhoz, hogy ezt a szakmát válaszd magadnak, elengedhetetlen a gyerekek szeretete, a türelem és a segítőkészség. Az ötéves technikumi képzés során megtanulod az egészségügyi szakma alapjait, valamint a gyerekek ellátásának módszertanát. Nagyon fontos tulajdonság ennél a szakmánál az utasítások követésének képessége. A csecsemő- és gyerekápolók minden esetben az egészségügyi team részei, így fokozottan fontos, hogy képes legyél csapatban dolgozni. Mivel életmentésről van szó, így ügyelni kell a pontos és precíz munkavégzésre, törekedni kell az odafigyelésre. A gyerekek nem tudják elmondani nekünk, hogy mi a bajuk, milyen érzéseik vannak, tehát a folyamatos koncentráció és figyelem elengedhetetlenül fontos a munkavégzés során.
Emellett szükség van arra is, hogy megfelelően kommunikációs készségekkel rendelkezz. Az aggódás türelmetlenné, feszültté teszi a szülőket, akikkel meg kell értetned, hogy miért fontos épp az a munkafolyamat, amit a gyerekükön végeznek. A döntés minden esetben a szülőké, és neked a munkáddal úgy kell támogatnod őket, hogy a gyerekük érdekében a lehető legjobb döntéseket tudják meghozni. Szintén nélkülözhetetlen tulajdonság a megértés és az empátia, hiszen minden esetben olyan helyzetben kell a munkádat végezned, amikor rászorulók egészsége és jóléte függ tőled.
Bérek az egészségügyben
Az egészségügyi bérezés nagyon sok dologtól függ, így nehéz pontosan megmondani, hogy mennyit kereshetsz csecsemő- és gyermekápolóként. A havi bruttó fizetés a www.fizetesek.hu oldal alapján az egészségügyi területen 260 ezer és 688 ezer forint között mozoghat. A végleges bér függ az intézmény típusától, a pótlékoktól, valamint attól, hogy milyen régóta dolgozol a szakterületen. Az is sokat nyom a latba, hogy ha a szakképzés után elvégzed a főiskolai képzést, akkor diplomás bérre leszel jogosult.
Az egészségügyre is jellemző, hogy a szakmák között nagy az átjárás, és a folyamatos képzéseknek köszönhetően kereshetsz magadnak másik olyan szakmát, ami közel áll a szívedhez.
Ha érdekel a csecsemő- és gyermekápoló szakma, akkor a hozzá tartozó képzési és kimenti követelményeket is olvasd el, amit itt találhatsz meg!