Te is szereted szétszedni az eszközöket, hogy lásd, mi van bennük? Netán érdekelnek a drónok, az okoseszközök, vagy az önvezető autók világa? Akkor van egy jó hírünk: az elektronikai műszerész szakma pont neked való. Ez a pálya nemcsak izgalmas és kreatív, de stabil megélhetést és fejlődési lehetőséget is kínál azoknak, akik nem riadnak vissza egy kis áramütéstől, persze csak képletesen.
Mit csinál egy elektronikai műszerész?
Az elektronikai műszerész olyan szakember, aki villamos és elektronikus eszközöket szerel össze, javít, tesztel és karbantart. Lehet szó akár háztartási berendezésekről, ipari műszerekről vagy számítógépes rendszerekről, ő az, aki ért az áramkörökhöz, felismeri a hibákat, és képes precízen, biztonságosan orvosolni a problémákat. Emellett műszaki dokumentáció alapján dolgozik, mérőeszközöket használ, és betartja a legszigorúbb biztonságtechnikai előírásokat is, beleértve az ESD-védelmet.
Milyen képességekre van szükség?
Az elektronikai műszerész szakma azoknak ajánlott, akik jó kézügyességgel, logikus gondolkodással, precizitással és problémamegoldó készséggel rendelkeznek. Nem árt, ha van érzéked a színekhez, térben is jól tudsz gondolkodni, és nem rettensz meg egy-egy technikai kihívástól sem.
Hol tanulható?
Az elektronikai műszerész képzés a szakképző iskolákban, hároméves program keretében tanulható az elektronika és elektrotechnika ágazaton belül. Felnőttek számára akár rövidített, átképzési formában is elvégezhető.
Mennyire népszerű az elektronikai műszerész szakma?
Bár nem tartozik a legdivatosabb pályák közé, a műszaki beállítottságú fiatalok körében egyre nagyobb figyelmet kap. A technológiai fejlődéssel párhuzamosan nő az igény a jól képzett elektronikai műszerészek iránt. Az ipari automatizálás, a robotika, a megújuló energia és az okoseszközök terjedése mind olyan területek, ahol szükség van ezekre a szakemberekre.
Mennyit lehet vele keresni, és milyen karrier vár rád?
A kezdő fizetés 400 ezer forint körül mozog, de tapasztalattal és specializációval akár 800 ezer forintot is el lehet érni, különösen nagyobb cégeknél vagy multinacionális vállalatoknál.
A karrierlehetőségek sokszínűek:
- Elektrotechnikus
- Szerviztechnikus
- Rendszertelepítő és -karbantartó
- Automatizálási szakember
- Ipari műszerész
- Később akár oktató vagy műszaki tanácsadó is lehetsz.
Miért éri meg ezt a szakmát tanulni?
Mert ez egy jövőálló szakma. A digitális világ fejlődésével egyre több okoseszköz és elektronikai rendszer jelenik meg a mindennapi életünkben. Ezekhez pedig mindig kell egy hozzáértő műszerész, aki nemcsak ismeri, de kézben is tartja a technológiát.
Ha érdekel az elektronika, és szereted, ha a kezed munkája mögött látható eredmény van, az elektronikai műszerész szakma neked való!
További részletekért és iskolákért látogass el az ikk.hu weboldalra.
Az elektronikai műszerész szakma leírása