A távközlési technikus elsődlegesen a vezeték nélküli adatátviteli rendszerek telepítésével és üzemeltetésével foglalkozik, emiatt részt vesz a távközlési beruházásokban, a berendezések telepítésében, és a hálózat kiépítésében. Képes műsorszóró kép- és hangátviteli rendszerek, adóberendezések telepítésére, mikrohullámú adatátviteli berendezések, tápvonal és antenna rendszerek telepítését, üzemeltetését elvégezni.
A távközlési technikus segítségével telepített rendszerek biztosítják a mobiltelefonok és WiFi berendezések vezeték nélküli kapcsolatait, biztosítanak földfelszíni és műholdas kép-, hang- és adatátvitelt, zárt infokommunikációs hálózatokban mikrohullámú átvitelt. A felsoroltakon kívül munkája során menedzsment rendszerek kezelését látja el, és az abból nyert információkat rendszerezi, értelmezi, valamint ellátja a távközlési hálózatok üzemviteli feladatait, nyilvántartási rendszereket kezel, igény alapján operátori feladatokat lát el.
Milyen az ideális szakember?
- rendszerszintű gondolkodás jellemzi
- remek a problémamegoldó készsége
- érdeklődik az elektronika, a távközlés és az informatika iránt
- tud csapatban dolgozni
- betartja a biztonsági előírásokat, szabálykövető
Speciális rokonszakmák és szaképesítések:
- Infokommunikációs hálózatépítő és -üzemeltető technikus
- Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus
- Szoftverfejlesztő és -tesztelő technikus technikus
- Gerinchálózati rendszerüzemeltető
- Infokommunikációs hozzáférési hálózatüzemeltető
- Műsorközlő és tartalom-átviteli rendszerüzemeltető
- Távközlési és informatikai hálózatszerelő
Kiknek ajánlott?
A távközlési technikus szakma ajánlott minden fiatal számára, akiket érdekel a vezeték nélküli technológia, és hogy a mai modern világban miként jut el a hang és a kép a különböző infokommunikációs eszközökre.
Mennyi időbe telik a képzés?
5 év (felnőtteknek rövidebb).
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.