Az elmúlt években a tejfogyasztás vélt-, vagy valós káros hatásairól a szakértők mellett a hétköznapi emberek is vitába szálltak. Tény, hogy mindenkinek meg van a határozott véleménye a témáról, mint ahogy tény az, hogy a tejipar a hazai feldolgozóipar egyik legfontosabb ágazatának számít. Magyarország közel évi kétmilliárd liter tehéntejet termel, így a teljes önellátás mellett bőven jut a nemzetközi piacokra is. Annak érdekében, hogy a boltok piacára megfelelő minőségű tejipari termékek kerüljenek, a tejipari technikus minőségbiztosító munkájára van szükség.
Alapvetően a képzésről
Az élelmiszeripar ágazathoz tartozó tejipari technikus szakma ötéves képzés keretében tanulható. A képzést elvégzők érettségit és technikus szintű szakképzettséget szereznek, amelynek birtokában két lehetőség közül választhatnak.
Amennyiben szakirányú alapképzésben felsőfokú tanulmányokat kezdenek, jelentős előnyökhöz jutnak a felvételi eljárásban. Vagy úgy döntenek, hogy kilépnek a munkaerőpiacra és ott kamatoztatják az iskolában megszerzett tudásukat.
A tejipari technikus elvárt kompetenciái
A tejipari technológiák használata komplex ismereteket igényel, tekintve, hogy a tejipari technikus nemcsak a tejtermékek elkészítésében vesz részt, hanem a gyártási folyamatok irányításában és a minőségbiztosítási tevékenységben is.
A középszintű vezetői feladatok mellett, a személyi és az üzemi technológiai higiénia ellenőrzéséről is gondoskodik.
A tejipari technikus szakember akkor képes hatékonyan végezni a munkáját, ha ismeri az élelmiszeripar ágazatban feldolgozott nyersanyagokat és jellemzőit. Képes a különböző védőtápanyagok kiválasztására és azok elkötelezett módon történő felhasználására.
Megfelelő műszaki alapismeretekkel rendelkezik, amelyek a pontos mérések és a műveleti sorrendek betartása tesz indokolttá.
Élelmiszervizsgálat, munkvédelem és higiénia
Munkájának elsődleges színtere a laboratórium. Ismernie kell a laboratóriumi munka szabályait, a laboreszközöket, valamint a vegyszerek tulajdonságait és felhasználási területeit.
Napi feladatai közé tartozik az élelmiszeripari alapanyagok kiválasztása, ezeken történő mérések elvégzése, ehhez a mértékegységekben és átváltásokban való jártasságra van szüksége.
Középvezetőként beosztottjai biztonságáért is felel. Odafigyel arra, hogy a biztonságos munkavégzéshez szükséges védőfelszereléseket, munkaruhát a munkatársai is szabályszerűen használják a munkahelyi balesetek megelőzése érdekében.
A nem megfelelő higiéniai körülmények között feldolgozott élelmiszerek betegségek terjesztéséhez vezet. Ezért az üzemi-, és személyi higiéniai előírások betartásával megelőzhetők az élelmiszerhigiéniai kockázatok.