Mit csinál pontosan egy textilgyártó?
Ezt a szakmát egyaránt jellemzi az évszázados hagyományos technikák öröksége, valamint a modern digitalizáció és gépesítés. A textilgyártó a fonal készítésén kívül számos technikával készít termékeket (például: hurkolás, préselés, ragasztás, fonás, kötés stb.). A textilipar több terület számára készít alapanyagokat és kellékeket, például: egészségügy, ruhaipar, építészet, csomagolástechnika stb. Napjainkban a környezettudatosság hatására egyre inkább előtérbe kerül munkájában az újrahasznosítás is.
A textilgyártó ismeri a szálas anyagok, textil anyagok fajtáit, gyakori mintáit, azok szín és méret, illetve minőségi paramétereit, és ismeri a gyártó gépsorokat, eszközöket, berendezéseket, valamint képes azokat működtetni a gyártás során.
Választható szakmairányok: Fonó szakmairány, Kötő szakmairány, Nemszőtt-termék gyártó szakmairány, Szövő szakmairány.
Milyen az ideális szakember?
- jó a kézügyessége
- kreatív
- bírja a monotonitást
- jó a szemmértéke
- nyitott a digitális ismeretekre
Speciális rokonszakmák:
- Bőrtermékkészítő
- Divatszabó
- Kerámia- és porcelánkészítő
- Divat-, jelmez- és díszlettervező
- Könnyűipari technikus
Kiknek ajánlott?
A textílgyártó szakma ajánlott minden fiatal számára, aki szeretne különféle textíliákat előállítani különböző iparágak számára, és a környezettudatos újrahasznosítás is érdekli.
Mennyi időbe telik a képzés?
3 év (felnőtteknek rövidebb).
Érdekel a textilgyártó szakma? Olvass tovább!
Sulizsák – Szánj időt a textil termékek új életére!
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.