Sulizsák – Szánj időt a textil termékek új életére!

Szerző: | 2023. május. 15. | Iskolák

A képen farmer szövet és egy farmer szív látható

A környezettudatos gondolkodás egyik pillére, hogy minél kevesebb szemetet termeljünk a háztartásunkban. Ez azonban nem csak a műanyag termékekre vonatkozik, hanem a textil anyagokra is. Legyen szó ruhákról, háztartási termékekről, a textilipar termékei borzasztó mértékben károsítják a környezetet.

A textil termékek ipara

Akarsz hallani egy döbbenetes számot? Egy farmernadrág gyártása során 7570 liter vizet használnak fel. A textil termékek gyártására szakosodott textilipar elképesztő károkat okoz a Földnek. A Danish Fashion Institute kimutatta, hogy a ruhaipar a második leginkább környezetszennyező iparág a világon, hiszen a vízszennyezés egyötöde a textilek kezeléséhez és színezéséhez kapcsolódik. És a fast fashion ruházat népszerűségének köszönhetően csak az USA-ban 13 millió tonna ruhát dobnak ki évente, az Egyesült Királyságban pedig 11 millió ruhadarabot. A textil termékeknek nincs szelektív gyűjtése, és nem is újrahasznosíthatók a termékei úgy, mint például a műanyagok bizonyos fajtái.

A képen farmer szövetek láthatók
A textilipar gyártási folyamatai vízigényes feladatok (Fotó: 123rf.com)

Megoldások a textilipari termékek kihasználására

A ruhák szemétbe dobása helyett természetesen a rendelkezésedre állnak alternatív lehetőségek, ha szeretnéd tehermentesíteni a bolygót. Először is, érdemes olyan ruhát választani, ami nem csak olcsó, hanem fair trade, azaz méltányos kereskedelemmel került a boltokba. Jó megoldás lehet az is, ha igyekszünk a lehető legtovább hordani a ruháinkat. Természetesen még így is előfordulhat, hogy megunjuk, vagy kinőjük az adott darabot. Ha már nem viseljük szívesen a korábban megvett ruhát, és a minősége még megfelelő, akkor érdemes elajándékozni ahelyett, hogy kidobnánk. Egy másik megoldás a turkálók használata lehet, vagy épp magunk is átalakíthatjuk a ruháinkat, ha megtanulunk varrni.

A textil termékeket, anyagokat bizonyos esetekben újrahasznosítják, például az építőiparban, vagy az autóiparban. Használt “rongyaink” hasznosak lehetnek párnázóanyagként, törlőruhaként, esetleg szigetelőanyagként.

Legyen a textil újrahasznosítása mindenki számára járható út!

A Sulizsák egy olyan kezdeményezés, amely során a textilek újrahasznosítása nemcsak hasznos, hanem játékos közösségi programmá válik. A cél az, hogy a közösségekben terjedjen a környezettudatos szemlélet, és a fenntartható, környezettudatos viselkedési minta már minél fiatalabb korban a közösség életének szerves részévé váljon.

A képen fogasra lógatott ruhák láthatók
Már a ruhatárunk összeállítása során is érdemes figyelembe venni a környezettudatossági szempontokat (Fotó: 123rf.com)

Erre a helyzetre jelentett megoldást a Sulizsák kezdeményezés. A szervezők folyamatosan ösztönzik a közösségeket a ruhagyűjtésre. A kezdeményezéshez az alábbi oldalon keresztül csatlakozhatnak a közösségek, például az óvodák, iskolák, könyvtárak, művelődési házak és egyéb szervezetek. A jelentkezők zsákokat kapnak a szervezőktől, amelyeket két hetük van megtölteni ruhákkal. Nagyon fontos, hogy a Sulizsák szervezői nem vesznek át minden textil alapanyagot, csak a még használható férfi, női és gyerek ruhákat, kiegészítőket (például táska, kalap, sapka stb.). Végül a teli zsákokat a kijelölt helyeken lehet leadni, ahol a szervezők a zsákokat lemérik, a leadott ruhákat átveszik. A gyűjtésért cserébe az intézmény a lemért ruhák mennyisége alapján pénzt kap a szervezőktől, amit arra használ fel, amire csak akar.

Amennyiben elhivatott vagy a környezeted védelmében, a Föld napjára írt cikkünk érdekelhet. (LINK)
Ha pedig úgy gondolod, hogy eléggé ismered bolygónkat, akkor neked való a Föld napja kvízünk, amelynek van egy első és egy második verziója is.

Textilipar és képzés

Magyarországon jelenleg a kreatív ágazat képzései között lehet megtalálni a textilgyártó szakmát, amelyet egyaránt jellemez a hagyományos technikák öröksége, valamint a modern digitalizáció és gépesítés. A textilgyártó szakember a fonal készítésén kívül számos technikával készít termékeket (például: hurkolás, préselés, ragasztás, fonás, kötés stb.). A textilipar több terület számára készít alapanyagokat és kellékeket, például az egészségügy, ruhaipar, építészet, csomagolástechnika stb. részére. Napjainkban a környezettudatosság hatására egyre inkább előtérbe kerül a textilgyártó szakma során az újrahasznosítás is.
A textilgyártó szakma esetén a tanulók választhatják a Fonó szakmairány, Kötő szakmairány, Nemszőtt-termék gyártó szakmairány, Szövő szakmairány.

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.