Augusztus 15-én lezárult a gazdálkodó szervezetek és az állampolgárok adminisztratív terheinek csökkentését célzó törvénytervezet társadalmi egyeztetése. Amennyiben elfogadják a jogszabályt, szinte ingyen kapnának B kategóriás jogosítványt a középfokú oktatási intézmények diákja. Mit is jelent ez a gyakorlatban? Ennek jártunk utána.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) augusztus 7-én indította el az állam működésének további egyszerűsítésével összefüggő jogszabálytervezet társadalmi egyeztetési folyamatát. A készülő jogszabály a köznevelési és a szakképzési törvény módosításával ingyenessé tenné a középiskolások jogosítvány szerzéséhez szükséges közlekedési alapismeretek és gyakorlati vizsga letételéhez szükséges ismeretek elsajátítását.
A szülő, a törvényes képviselő vagy a nagykorú tanuló visszautasíthatja a képzésben részvételt – áll a jogszabálytervezetben. Arról nem esik szó a jogszabálytervezetben, hogy ezt hogyan, milyen feltételekkel lehet megtenni.
Az állam eddig támogatta a fiatalok jogosítvány szerzését
A kormány 2018. július 1-től 25 ezer forinttal támogatja a 20 év alatti fiatalok jogosítványhoz jutását. A KRESZ vizsga sikeres letételéhez nyújtott támogatást utólag lehet visszaigényelni az Államkincstárhoz benyújtott formanyomtaványon.
Ennek ellenére egyre kevesebben szereznek jogosítványt, amelynek hátterében valószínűleg a tanfolyam árának jelentős emelkedése áll.
Idén nem volt olcsó jogosítványt szerezni
A KSH tavaly évvégén közzé tett adatai szerint vizsgadíjak nélkül minimum 305 ezer forintba kerül a B kategóriás jogosítvány megszerzése.
Problémát jelenthet az is, hogy az állami támogatás az elméleti tandíj árából igényelhető vissza a gyakorlati oktatásra nem vonatkozik, amelyért óránként átlag 10 ezer forintot kell fizetni. A 29 órányi kötelezően előírt gyakorlati plusz egy óra vizsgaóraszámnál ez már legalább 300 ezer forintot is jelenthet. Ehhez jönnek még a vizsgadíjak költségei, amik szintén emelkedtek az elmúlt években. Annak, aki minden vizsgát első alkalommal teljesít, nem kell a kötelező órákon felül pótórákat vennie és 29 óra alatt levezeti az 580 km-t, akkor fél millió forint alatt megkaphatja a jogosítványt.
Jövőre is luxus lesz a jogosítvány?
Jogosítványt szerezni, saját autóval rendelkezni minden fiatal álma, hiszen a felnőtté válás egyik szimbólumát jelenti számukra. Tény viszont, hogy egyre több munkáltató követelményként írja elő a jogosítványt egy adott munkakör betöltési feltételeként. Így az a fiatal, aki B. kategóriás vezetői engedéllyel a zsebében kezd el munkát keresni, kedvezőbb munkaerőpiaci helyzetbe kerül.
A jövő tanévtől tervezett ingyenes jogosítvány szerzés lehetősége, ha nem is teljesen, de jelentősen csökkenthetné a jogosítvány megszerzésének költségeit.
Vizsgadíjak
A jogszabálytervezet szerint a jogosítványszerzés vizsgaköltségeit nem vállalná át az állam, ezeket a diákoknak kellene a jövőben is fizetni:
Egészségügyi vizsga, 15500 forint
KRESZ vizsga, 4600 forint
Forgalmi gyakorlati vizsga, 11000 forint
Amennyiben jövőre nem emelkednek a vizsgadíjak 31 100 forintba kerülne a középiskolásoknak a jogosítvány megszerzése, abban az esetben, ha minden vizsgájuk elsőre sikerül és nem kell pótórákat fizetnie.
Ki kaphat jogosítványt?
A jogosítványszerzés feltételeit jogszabály írja elő.
- 16 és fél évesen lehet legkorábban jelentkezni az elméleti vizsgára
- legalább alapfokú végzettséggel (8. általános) kell rendelkezni, amelyet bizonyítvánnyal is szükséges igazolni
- házi orvos által kiadott egészségügyi véleménnyel rendelkezik