Az útépítő és útfenntartó szakemberek felelnek az új utak építésért, valamint a régebbi utak, útszakaszok karbantartásáért, javításáért. Hagyományos és új technológiák segítségével építi az útszakaszokat, a hozzájuk kapcsolódó vízelvezető rendszereket, valamint a térburkolatokat, a közvetlen környezeteket.
Ellátja azokat a műszaki feladatokat, amelyek az utak, hidak építésével, felújításával, átalakításával, karbantartásával jár együtt. Feladatai közé tartozik az útépítés előkészítése földmunkával. Alapot és szigetelést készít az útnak, majd leaszfaltozza. Részt vesz a munkaterület közvetlen környezetében történő szakszerű és biztonságos forgalomterelésben, ezzel is támogatva a biztonságos közlekedést. Emelett anyagmozgatási és rakodási feladatokat is ellát.
Az útépítő és útfenntartó szakember az útépítés előkészítéséhez és kivitelezéséhez, valamint az anyagmozgatáshoz számos kéziszerszámot és elektromos berendezést használ. Munkáját szerszámgépek, anyagmozgató gépek, aszfaltterítő, kotrógép, illetve úthenger és aszfaltmaró is segíti.
Az ideális útépítő és útfenntartó szakember:
- Jó fizikumú, jó az állóképessége
- Jó a kézügyessége
- Jó a szemmértéke és a térlátása
- Precíz, alapos és szabálykövető
- igény van benne az új innovatív technológiák megismerésére és elsajátítására
- Megvan benne a szakmai alázat
- Csapatjátékos, de képes az önálló munkavégzésre is
Speciális rokonszakmák:
- Hídépítő és -fenntartó technikus
- Útépítő, vasútépítő és -fenntartó technikus
- Mélyépítő technikus
Kiknek ajánlott az útépítő és útfenntartó szakma?
Az útépítő és útfenntartó szakma olyan fiatalok számára ajánlott, akik szeretnének maradandót alkotni, és munkájukkal tevékenyen hozzájárulni a biztonságos közlekedés megteremtéséhez. Aki szeretne továbbtanulni, érettségi birtokában például útépítő, vasútépítő és -fenntartó technikus végzettséget szerezhet két év alatt.
Az építőipar és azon belül az útépítés és -fenntartás hosszú távon is kiszámítható munkalehetőséget biztosít, hiszen útépítőkre és a meglévő utak fenntartását végző szakemberekre mindig szükség lesz.
Mennyi időbe telik a képzés?
A képzés ideje 3 év (felnőtteknek rövidebb). Az építőipar ágazat képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.