A tejtermékkészítő szakma – Tejtől a Túró Rudiig

Szerző: | 2023. október. 23. | Mi leszek?

A képen tejtermékek láthatók.

Ha a kedvenceid a tejtermékek, érdekel, hogyan kerül friss tej az asztalra és még az élelmiszeriparban is szívesen dolgoznál, a tejtermékkészítő szakmát neked találták ki.

A tejtermékkészítő feladatai

Túlzás nélkül elmondható, hogy a tej az egyik legfontosabb alapélelmiszer. A tejből állítja elő a tejtermékkészítő a kiváló minőségű tejtermékeket a legmodernebb élelmiszeripari technológiák segítségével.

Az ő feladata a tej tisztítása, fölözése, zsírtartalmának beállítása, homogénezése, pasztőrözése és hűtése. Megvalósítja a pasztőrözött tejféleségek, tejkészítmények gyártásának műveleteit. Ehhez az alapanyagokat átveszi, minősíti, tisztítja, kezeli, minőségüket ellenőrzi. Az alapanyagokat tárolja, a további folyamatokhoz előkészíti.

A tejipari technológiák irányítása összetett ismereteket kíván. A tejtermékkészítő munkáját a gazdaságossági elvek, minőségbiztosítási, élelmiszerhigiéniai, technológiai, tűz- munka-és környezetvédelmi és egyéb vonatkozó előírások betartásával végzi.

A jól képzett tejtermékkészítő tudásának köszönhetően őrzi meg frissességét a tej, az ő munkájának köszönhetjük a finomabbnál finomabb sajtokat, gyümölcsjoghurtokat, tejdesszerteket és az igazi magyar édességet, a Túró Rudit.

A kiváló minőségű tejtermékeket a tejtermékkészítő állítja elő a tejből a legmodernebb élelmiszeripari technológiák segítségével. (Fotó: 123rf)

A Túró Rudi története

A Túró Rudi története 1954-ig nyúlik vissza, amikor három tejipari szakember a Szovjetunióba utazott, hogy az ottani ipar vívmányait tanulmányozza. Ők találkoztak egy különleges orosz édességgel, ami azonnal lenyűgözte őket. Az édes, túrós tölteléket ropogós csokoládé borította – innen jött a Túró Rudi ötlete, amit végül a hatvanas években fejlesztettek ki. A termékfejlesztéssel Mandeville Rudolfot, az Erzsébetvárosi Tejüzem művezetőjét bízták meg.

Az első reklámkampányt Klein Sándor, a Budapesti Műszaki Egyetem oktatója készítette tanítványaival: nekik köszönhetjük a pöttyös csomagolást. Elnevezése körül viták folytak, sokan erkölcstelennek tartották, de a név végül maradhatott.

A Túró Rudi védjegy a rendszerváltásig a Tejipari Tröszt használatában volt, de magát a terméket több vállalat gyártotta, csomagolása ennek megfelelően különböző lehetett. Jelenleg a Túró Rudi megnevezést a FrieslandCampina Hungária Zrt./Friesland Brands, a pöttyös gyártója, és a Sole-Mizo Zrt. használhatja, a többi gyártó termékeit különböző fantázianeveken találjuk meg a boltok hűtőpolcain.

Így készül a Túró Rudi

A nagyüzemi gyártás 1968-ban indult egy erzsébetvárosi tejüzemben. 25-30 ember dolgozott három műszakban, a túrós finomságot szemmértékkel szeletelték nagyjából 3 dekás darabokra. Ezután a gyártás először Nyíregyházára, majd Mátészalkára költözött, ahol a Túró Rudi előállítása a mai napig is folyik.

A Túró Rudi gyártásához felhasznált tejet magyar gazdáktól szállítják az üzembe, ahol különféle laboratóriumi vizsgálatoknak vetik alá. Az átvizsgált tejet csővezetékeken silókba vezetik, pasztörizálják. A csírátlanított tejet speciális kultúrával keverik, félig felmelegítik és főzőgépbe teszik, beállítják a zsírtartalmát, majd optimális körülmények között hagyják megaludni.

A megaludt tejből gőz és keverés hatására kiválik a fehérje, így lesz belőle túró és savó, mint melléktermék. Ez a folyamat nagyjából 16 óra alatt játszódik le. Az elkészült túró állagán finomítanak, ízesítik, majd formázzák. A bevonó két lépésben kerül rá: először egy „talp” réteget kap, utána a többi oldalát is bevonják. Hűtés után a Túró Rudi megkapja a jellegzetes pöttyös csomagolását, ezzel készen áll arra, hogy a boltok hűtőpolcaira kerülhessen.

A jól képzett tejtermékkészítő tudásának köszönhetjük a finomabbnál finomabb sajtokat. (Fotó: 123rf)

Tejtermékkészítő szakmai képzés

Ha te is szívesen részt vennél ilyen finomságok gyártásában, érdemes megismerkedned a tejtermékkészítő szakmával.

A képzés az élelmiszeripar ágazat 3 éves képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul. Ajánlott minden olyan fiatal számára, akik az egyik legfontosabb alapélelmiszerként tekintenek a tejre és érdekli őket, hogy a tej hogyan alakul át jó minőségű és ízletes tejtermékekké.

Részletes és szakszerű szakmaleírást az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalán találsz.

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.