Az asztalos egy olyan szakember, aki különböző bútorokat, ajtókat, ablakokat és belső építészeti elemeket készít, szerel össze, javít, vagy felújít. Munkája során először megbeszéli a megrendelővel, hogy milyen elképzelései vannak, majd helyszíni felmérést végez, hogy megbizonyosodjon az igények megvalósíthatóságáról. Az asztalos gondoskodik az alapanyagok beszerzéséről, kalkulálja a költségeket, és felkészül a munkához szükséges eszközökkel.
A munka során használ kézi és gépi eszközöket, mint például fűrészek, szerszámok vagy gépek. Végül a kész terméket a helyszínen szereli fel vagy telepíti. Az asztalos tehát a megrendelő igényeit valósítja meg, és létrehoz vagy javít olyan dolgokat, amelyek szépítik vagy hasznosabbá teszik a lakótereket.
Milyen az ideális szakember?
- Jó fizikumú és teherbírású
- Kreatív
- Jó a kézügyessége
- Precíz, fegyelmezett
- Igényes, vállalja a felelősséget a tetteiért
- Megbízható
- Jó problémamegoldó
- Csapatjátékos, de képes az önálló munkavégzésre is
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Bútorrestaurátor
- Hangszerkészítő
- Kárpitos
Kiknek ajánlott?
Az asztalos szakma azoknak a fiataloknak ajánlott, akik élvezik a fával való munkát és érdeklődnek a bútorok és belsőépítészeti elemek iránt. Ha kreatívak és érdeklődnek a modern lakberendezési trendek iránt, akkor ez a szakma izgalmas lehetőségeket kínálhat számukra.
Mennyi időbe telik a képzés?
3 év (felnőtteknek rövidebb). Az asztalos szakma a fa- és bútoripar ágazat képzése. Az általános iskola elvégzését követően, három év alatt sajátítható el szakképző iskolában. Aki ezen a területen szeretne továbbtanulni, megszerzett tudását, ismereteit – érettségi birtokában – például bútorrestaurátor képzésen bővítheti.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.