A bádogos fémekkel dolgozik, feladata, az épületek szél- és vízállóvá tétele. Ehhez fémlemezek felhasználásával az épületek tetőzetének és homlokzatának fedését, valamint a vízelvezetési rendszereket (lefolyó, eresz) készíti el. Kalapács, lemezvágó olló, reszelő és a fémmegmunkáló nagygépek segítségével.
A bádogos munkájához tartozik a már elkészült homlokzati elemek javítása, karbantartása is, például a csatornaelemek, vízgyűjtő üstök karbantartása, foltozása. Feladata az anyagszükséglet kiszámítása a tető geometriai méretei és valós vetületei alapján, végül a kész – általában fém – elemek felszerelése a tető meghatározott helyére.
Amennyiben a bádogos elemek különösen díszített módon kerülnek kialakításra, akkor díszműbádogos munkáról beszélünk. Ebben az esetben a kreativitás és a stílusérzék is kiemelkedően fontos a jó munkához.
Milyen az ideális szakember?
- Jó fizikumú, jó az állóképessége
- Jó a kézügyessége
- Jó a szemmértéke és a térlátása
- Ügyesen és magabiztosan mozog a magasban
- Precíz, igényes
- Szeret szabadban dolgozni
- Megvan benne a szakmai alázat
- Alkalmas az önálló munkavégzésre
Speciális rokonszakmák:
- Díszműbádogos
- Ács
- Tetőfedő
- Szigetelő
- Magasépítő technikus
- Ipari alpinista
Kiknek ajánlott?
A bádogos szakma olyan fiatalok számára ajánlott, akik kreatívak, jó kézügyességgel rendelkeznek, és nem félnek attól, hogy a magasban végezzenek munkálatokat.
Mennyi időbe telik a képzés?
3 év (felnőtteknek rövidebb). A bádogos képzés az építőipari ágazat képzése, az általános iskola elvégzését követően, három év alatt sajátítható el szakképző iskolában. Aki szeretne továbbtanulni, érettségi birtokában két év alatt magasépítő technikusi végzettséget szerezhet.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.