A burkoló az épületek kültéri és beltéri hidegburkolatát, valamint a belső terek fal- és padlófelületeinek melegburkolatát tervezi meg, készíti el, javítja vagy bontja. Munkája során elkészíti a burkolati tervet, felméri a munkához szükséges anyagköltséget, és elkészíti a vízszintes vagy függőleges felületre a burkolatot.
A munkavégzéshez különböző mérőeszközöket, fúrót és csiszolót, csempevágó eszközt és bontószerszámokat is használ. Az épületek külső megjelenését nagyban befolyásoló homlokzatának és lábazatának burkolását is ő készíti el. Igény szerint díszburkolatot is készít, ilyenkor díszítősort, motívumot helyez a munkafelületekre.
Milyen az ideális szakember?
- Jó fizikumú, jó az állóképessége
- Jó a kézügyessége, esztétikai érzéke
- Szeret aprólékos feladatokat végezni
- Jó a szemmértéke és a térlátása
- Precíz, igényes
- Megvan benne a szakmai alázat
- Alkalmas az önálló munkavégzésre
Speciális rokonszakmák:
- Épületszobrász és műköves
- Szárazépítő
Kiknek ajánlott?
A burkoló szakma olyan fiatalok számára ajánlott, akik szeretnek szépet alkotni, kreatívak, és emellett szívesen dolgoznak mindig új helyen, új stílusokat alkalmazva.
Mennyi időbe telik a képzés?
3 év (felnőtteknek rövidebb). Az építőipar ágazatba tartozik, az általános iskola elvégzését követően, három év alatt sajátítható el szakképző iskolában. Aki szeretne továbbtanulni, érettségi birtokában magasépítő technikusi végzettséget szerezhet két év alatt.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.