A Cedefop 2023-ra vonatkozó készség-előrejelzése szerint az EU-27 gazdasága a 2035-ig tartó előrejelzési időszakban növekedni fog, bár alacsony, átlagosan évi egy százalék feletti ütemben. A lassabb gazdasági növekedés, az energia – és élelmiszerárak emelkedése várhatóan negatívan befolyásolják a foglalkoztatást. A zöld és digitális átállás azonban számos ágazatban pozitív hatással lesz a foglalkoztatásra.
Az elektronika, az elektromos – és a gépi berendezések gyártása ezen ágazatok közé tartozik az energiatakarékos készülékek és a megújuló technológiák (pl. szélturbinák) gyártása iránti megnövekedett kereslet miatt. A digitális átállás továbbra is hatással lesz a foglalkoztatásra minden ágazatban. A távközlés és a számítógépes programozás iránti kereslet várhatóan a legtöbb uniós tagállamban növekedni fog.
A foglalkoztatás viszont a korábbinál készségintenzívebbé válik, és a magas képzettséget igénylő foglalkozások iránti kereslet drasztikus növekedését eredményezheti. Annak ellenére, hogy a legtöbb álláslehetőség a jelenlegi munkavállalók nyugdíjba vonulása vagy egyéb okok miatti helyettesítésének szükségességéből ered, jelentős foglalkoztatási növekedés várható az olyan foglalkozási csoportok számára, mint a tudomány és a mérnöki munka, az üzleti élet, az adminisztráció, valamint az információs és kommunikációs szakemberek.
A jövőbeli munkaerőhiánnyal kapcsolatban, Ilias Livanos, a Cedefop szakértője megjegyezte:
„Az egészségügyi szakemberek és a személyes gondoskodást végzők azon foglalkozások közé tartoznak, amelyek 2035-ig valószínűleg munkaerőhiánnyal fognak szembesülni, nemcsak a növekvő kereslet, hanem a helyettesítési igények és az oktatási egyensúlyhiány miatt is.”
Készség előrejelzés háttere
A Cedefop készség-előrejelzése kvantitatív becsléseket ad a foglalkoztatás jövőbeli tendenciáiról üzleti ágazatonként és foglalkozásonként valamennyi tagállamra és néhány további országra vonatkozóan. Harmonizált nemzetközi adatokat és közös módszertani megközelítést alkalmaz az országok közötti összehasonlítás és teljesítményértékelés biztosítására, nem pedig a nemzeti előrejelzési modellek helyettesítésére. A makrogazdasági környezet a legvalószínűbb forgatókönyv köré épül, hivatalos gazdasági és népességi előrejelzések felhasználásával.
A 2023-as készség-előrejelzés olyan adatokat és feltételezéseket használt fel, amelyek a közelmúltbeli szakpolitikai eseményeket vették figyelembe: például az európai zöld megállapodást, a Covid19 hatását, az energia- és nyersanyagárak változásait, valamint az Ukrajnában zajló háborút. Az erős infláció és a kritikus nyersanyagpiaci szűk keresztmetszetek tekintetében jelenleg bizonytalan kilátások miatt továbbra is magas a recesszió kockázata.
Az előrejelzés legutóbbi fordulója a 2035-ig tartó időszakot öleli fel. Az előrejelzés a globális gazdasági fejleményeket 2022 tavaszáig figyelembe vette. A rövid távú GDP-prognózisok összhangban vannak az Ameco 2022. tavaszi gazdasági előrejelzésével, míg a hosszú távú előrejelzések az Europop 2019. évi népességi előrejelzéseiben használt GDP-prognózisokhoz igazodnak.
Korábban beszámoltunk arról, hogy az európai szakképzési politikák kidolgozását és végrehajtását támogató Cedefop jelentést készített a szakképzési rendszerek összehasonlítása céljából. A jelentésről készült rövid összefoglaló itt olvasható.