Az édességkészítők részt vesznek a fogyasztók egyik legkedveltebb élelmiszereinek, például bonbonok, drazsék, teasütemények és csokoládék készítésében. Az édességek mellett sós aprósüteményeket is készítenek. Az édességkészítő feladatai kiterjednek az alapanyagok beszerzésétől és a gyártási folyamat vezetésétől a termékek minőségi ellenőrzéséig és raktározásáig.
A szakembernek technológiai és termelési számításokat kell végeznie, gondosan elő kell készítenie a gyártáshoz szükséges anyagokat, ellenőriznie kell a gépek és berendezések működését, és magas színvonalú édességeket kell készítenie.
Az édességkészítő felelős ezek mellett a késztermékek átadásáért a hűtő- vagy tároló raktárnak, és gondoskodik a raktározásról a hatályos szabályozásoknak megfelelően. Emellett a hulladékkezelés és az alapanyagok, késztermékek vizsgálata is a feladatai közé tartozik, beleértve a gyártásközi vizsgálatokat is.
Milyen az ideális szakember?
- Jó kézügyességgel rendelkezik
- Fejlett a szín- és ízérzékelése
- Csapatjátékos
- Megbízható
- Felelősségteljes
- Elkötelezett
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Sütő- és cukrászipari technikus
- Pék-cukrász
Kiknek ajánlott?
Az édességkészítő szakma azoknak a fiataloknak ajánlott, akik szeretik az édességeket, és szeretnék kreativitásukat és szenvedélyüket az édességek készítésének a területén kibontakoztatni, valamint elkötelezettek a prémium minőségű termékek létrehozása mellett.
Mennyi időbe telik a képzés?
3 év (felnőtteknek rövidebb). Az édességkészítő szakma az élelmiszeripar ágazat képzése. Aki szeretne továbbtanulni, érettségi birtokában két év alatt sütő- és cukrászipari technikus végzettséget szerezhet.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.