Az egészségügyi laboráns feladata, hogy az emberekből származó különböző mintákat laboratóriumi környezetben elemzezze. A laboráns általában klinikai, kórházi, rendelőintézeti, patológiai laborokban végzi kutatásait. További feladatai közé tartozik a különböző szövetminták technikai előkészítése a vizsgálatokat végző orvosok részére.
Választható szakma irányok a képzés során: Klinikai laboratóriumi asszisztens, Szövettani asszisztens.
A klinikai laboratóriumi asszisztens elsődleges feladata a vérvétel, a vizsgálati minták előkészítése, és a laborvizsgálatok adatainak rögzítése, ellenőrzése.
A szövettani asszisztens elsődleges feladata a szövettani vizsgálati anyagok előkészítése, a laboratóriumi alapműveletek előkészítése, a fagyasztott metszetek készítése, festése, valamint a mérőeszközök és berendezések működtetése.
Milyen az ideális szakember?
- precíz
- szabálykövető
- jól tűri a kontrollt, nem okoz neki nehézséget, ha ellenőrzik a munkáját, vagy ha neki kell ellenőriznie más munkáját
- megbízható
- jó kézügyességgel rendelkezik
- jó kapcsolatteremtő készséggel rendelkezik
- az informatikai eszközöket készségszinten használja
- felelősségteljes
- jól tud fogalmazni
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Klinikai laboratóriumi szakasszisztens
- Szövettani szakasszisztens
- Fertőtlenítő-sterilező
- Gyógyszertári szakasszisztens
Kiknek ajánlott?
Az egészségügyi laboráns szakma olyan fiatalok számára ajánlott, akik érdeklődnek az egészségügyi szakterület iránt, jó kézügyességgel és kiemelkedő precizitással rendelkeznek, valamint szeretnének laborkörnyezetben dolgozni.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.