Október 10-e 1992 óta a Lelki Egészség Világnapja. Ennek alkalmával rendezték meg a Mathias Corvinus Collegiumban a fiatal nők lelki egészségéről szóló kerekasztal beszélgetést, ahol mi is ott voltunk.
A kerekasztal beszélgetésen nem csak a nők lelki egészségéről esett szó. Szó volt a kamaszok legnagyobb kihívásairól, így a pályaválasztásról is. Emellett az is téma volt, hogy vajon különbséget kell-e egyáltalán tenni a férfi és a női lelki egészségről. Végül pedig a kamaszok internet használatának veszélyei, és ezzel kapcsolatos tanácsok is elhangzottak.
A legmagányosabb generáció? – Az Ifjúságkutató Intézet legfrissebb eredményei
A kerekasztal beszélgetést megelőzően Kiss-Kozma Georgina ismertette az Ifjúságkutató Intézet friss a lelki egészséggel kapcsolatos kutatásának eredményeit, amelyet az Ifjúság+ című kiadványukban publikáltak. Az egyik központi témája a magányosság, ezen túl pedig a társas támasz jelentősége a lelki egészség megőrzésében. A közelmúltban készült reprezentatív mintán alapuló kutatásban 15 és 39 év közötti magyarországi fiatalok vettek részt. Az eredmények alapján ezek jellemzik a korosztályt.
- többségük takarékoskodik, elsősorban a vásárlásnál spórol
- tízből kilencen napi rendszerességgel használnak valamilyen közösségi platformot
- az elmúlt években nőtt a TikTok felhasználók száma és egyre többen használják a BeReal közösségi oldalt is, amely a fiatalok ötödére jellemző
- a zene fontos szerepet tölt be az életükben azonban klasszikus zenét egyáltalán nem hallgatnak, ha mégis inkább relaxációhoz vagy az elalváshoz hívják segítségül ezt a zenei stílust
- 5 százalékuk mindig magányosnak érzi magát
- 2050-re a legtöbben házasságot, saját lakást, gyerekeket és Magyarországi életet szeretnének
A lelki egészségben az a legnagyobb kihívás, hogy a hullámzását kezelni tudjuk
Sáfrány Emese pszichiáter édesanyjával való beszélgetései és tanulmányok alapján kiemelt nagy problémára mutatott rá. A vidéken élőknek elenyésző száma fordul pszichológushoz lelki problémájával, mert furcsának gondolja. Mindeközben egy másik szélsőség jelenik meg a nagyvárosokban, ahol már a legapróbb problémával is szakemberhez fordulnak az emberek. Éppen ezért sok dologra, amelyet otthon a szülők is meg tudnának oldani, anomáliaként tekintenek, ezáltal a gyermek úgy érezheti, hogy az ő serdülése egy furcsa, szokatlan és egyedi folyamat.
Hal Melinda klinikai szakpszichológus egy saját példával hangsúlyozta, hogy a lelki egészség egy nagyon hullámzó dolog. A mentális egészségben az a legnagyobb kihívás, hogy ezt kezelni tudjuk. Egyszer nagyon fent vagyunk, aztán nagyon lent. A kérdés az, hogy fel tudunk-e újra kapaszkodni. Kiemelte, hogy a fiataloknak pedig azért rosszabb a lelki egészsége, mert ezt a létrát nem tudják olyan jól megmászni, és ha megfelelő időben nem tudunk nekik segíteni a helyzet sokkal rosszabbá válhat.
Kamasz lányok legnagyobb lelki kihívásai – a pályaválasztás
Hegyesi Zita kiemelte, hogy az érzelmek regulációja is egyike, talán a leglátványosabb is a kamaszok lelki kihívásai közül. Több kihívás között a pályaválasztást is említette, amely kilencedik osztálytól kezdve megjelenik. Hegyesi Zita egy bárdhoz hasonlította a pályaválasztást, mint ami ott lebeg a fejük felett.
A pályaválasztás lelki nehézségeit még inkább fokozza, hogy környezetükben élők is folyton erről a témáról kérdezik őket. Tanácsa alapján úgy lehet a legjobban támogatni a fiatalokat a pályaválasztás nehéz időszakában ha lehetőségeket nyitunk számukra és platformot biztosítunk ahol beszélhetnek a problémáikról. Hal Melinda kiemelte, hogy milyen fontos téma a munka, a karrier és család tengely.
Hogyan tudunk úgy nők lenni, hogy közben van karrierünk és munkahelyünk?
Ez a társadalomban még mindig vagy-vagy kérdés. Felvetette, hogy sokkal több lehetőség kellene, például az esti műszakban dolgozó anyák gyermekei számára gondozóhely.
A kerekasztal beszélgetés résztvevői:
- Hal Melinda: klinikai szakpszichológus, közgazdász, Tanuláskutató Intézet vezető kutatója
- Hegyesi Zita: kommunikációs- és mentálhigiénés szakember, Pure Program vezetőségi tag
- Pető Dorina: szociálpszichológus, MCC, Mélylevegő Projekt
- Sáfrány Fanni: Női Közéleti Vezetőképzés Programvezető
- moderátor: Kiss-Kozma Georgina: Ifjúságkutató Intézet kutatója
Ez is érdekelhet!