A hentes és húskészítmény-készítő munkájának köszönhető, hogy a vágóállatok, baromfik húsa, valamint az egyéb húskészítmények már feldolgozott, fogyasztható állapotban kerülnek az asztalunkra. A hentes és húskészítmény-készítő felelős az állatok elsődleges feldolgozásáért, magában foglalva a darabolást és csontozást.
Emellett szakértelemmel rendelkezik a különböző húskészítmények, mint például kolbászok, felvágottak vagy szalámik elkészítésében. Munkájának köszönhetően a húsok sokféle formában kerülnek az étkezőasztalainkra, például sózott, pácolt vagy hőkezelt termékként.
A hentes feladatai közé tartozik a munkaterület átvétele, az eszközök és anyagok előkészítése, majd a precíz elsődleges és másodlagos feldolgozási lépések végrehajtása. A gépek és berendezések hatékony kezelése mellett a hentes alapméréseket is végez, hogy a végeredmény mindig kifogástalan legyen. Fontos, hogy a hentes ne csak a technikai részleteket ismerje, de figyeljen a minőségére és az élelmiszerbiztonságra is.
Milyen az ideális szakember?
- Jó fizikumú
- Szabálykövető
- Csapatjátékos
- Megbízható
- Jó kézügyességgel rendelkezik
- Kiemelkedő az ízérzékelése
- Felelősségteljes
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Húsipari technikus
- Kistermelői élelmiszer-előállító
Kiknek ajánlott?
A hentes és húskészítmény-készítő szakma ideális választás azoknak a fiataloknak, akik érdeklődnek a húsfeldolgozás iránt, és szívesen részt vennének a modern és hagyományos húskészítmények gyártásában. A szakma nemcsak a húsok feldolgozását foglalja magában, hanem kreativitást is igényel a különböző ízletes és minőségi termékek elkészítéséhez. Azoknak ajánlott, akik élvezik az emberekkel való kapcsolatot és szeretnének hozzájárulni az élelmiszeripar izgalmas és változatos világához.
Mennyi időbe telik a képzés?
3 év (felnőtteknek rövidebb). A hentes és húskészítmény-készítő az élelmiszer ágazat képzése. Aki szeretne továbbtanulni, érettségi birtokában például húsipari technikusi végzettséget szerezhet két év alatt.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.