A honvéd altiszt képes a parancsok értelmezésére, azok végrehajtására, saját rendfokozatának megfelelően parancsok kiadására. Képes a társait motiválni, róluk felelősséggel gondoskodni, vezetőit felelősen támogatni.
A honvéd altiszt specializálódhat olyan katonai szakma irányába, ahol a légijárművek üzemeltetése és karbantartása, a híradó és informatikai rendszerek kezelése, valamint a pénzügyi területen való szakértői tevékenység is szerepet kap.
A különböző szakmairányok lehetőséget kínálnak a fiataloknak a széleskörű szakmai fejlődésre és a katonai szolgálat során szerzett képességeik hasznosítására.
Az alapos technikai ismeretekkel rendelkező szakemberek feladatai közé tartozik a légijárművek avionikai és hajtómű rendszereinek karbantartása, a híradó és informatikai eszközök üzemeltetése, valamint a pénzügyi területen történő szakértői tevékenység végzése. Emellett a repülésbiztosítók és felderítők felelősséggel gondoskodnak a repülőterek biztonságáról és az elektromágneses spektrumban történő kommunikációs és felderítési feladatok végrehajtásáról.
A gépjármű-szerelők és rakétajavítók a szárazföldi haditechnikai eszközök karbantartásával és üzemképességének biztosításával foglalkoznak. Mindezek mellett a katonák együttműködnek más fegyvernemekkel, szakcsapatokkal, és részt vesznek különböző nemzeti és NATO műveletekben.
Választható szakmairányok:
Állami légijármű műszerész; Állami légijármű szerelő; Híradó; Katonai informatikai rendszer-üzemeltető; Katonai pénzügyi; Légi vezetés; Műszerész, fegyverműszerész; Műszerész, páncéltörő rakétaműszerész; Parancsnok, Légvédelmi rakéta és tüzér; Parancsnok, Légvédelmi rakéta és tüzér; Repülésbiztosító; Speciális felderítő, Elektronikai hadviselés; Speciális felderítő, Rádióelektronikai felderítő; Szerelő, Műszakigép-szerelő; Szerelő, Páncélos- és gépjárműszerelő.
Milyen az ideális szakember?
- Fegyelmezett
- Példamutató életet él
- Minden esetben felelősséget vállal a tetteiért
- Képes parancsokat követni
- Precíz és pontos
- Képes parancsokat adni
- Tudja motiválni a társait
- Kiválóan dolgozik csapatban
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Fegyverműszerész technikus
- Honvéd kadét
- Fegyvergyártó szaktechnikus
- Fegyveroptikai szaktechnikus
Kiknek ajánlott?
A honvéd altiszt szakma azoknak ajánlott, akik érdeklődnek a katonai terület iránt, és elköteleződnének a Magyar Honvédség szolgálata mellett. Azoknak a fiataloknak szól, akik az érettségijük után olyan szakmát szeretnének elsajátítani, amely a katonai szolgálat során alkalmazható, és aktívan részt kívánnak venni a honvédelmi tevékenységekben.
A honvéd altiszti képzés lehetőséget kínál a katonai rendszer és fegyvernemek sokféle területére való specializálódásra, így aki érdeklik a katonai műszaki, irányítási, informatikai, vagy pénzügyi területek, az számára széleskörű választási lehetőséget biztosít a katonai szolgálaton belül.
Mennyi időbe telik a képzés?
2 év (felnőtteknek rövidebb). A honvéd altiszt szakma a honvédelem ágazat képzése.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.