A karosszérialakatos a gépjármű-karosszériaelemek javítását, a részegységek összeépítését, és a gépjárművek külső szereléseit végzi. Az alvázak huzatópadon történő mérése és javítása is az ő feladata.
Munkája során alkatrészek összeszerelésével gépjárműkarosszéria-egységeket vagy gépjármű-karosszériákat állít elő. Tevékenységi körébe tartozik a karosszériaelemek és -tartozékok felújítása és cseréje, a karosszéria-alvázak és gépjármű-felépítmények javítása. Az ő feladata továbbá a részegységek összeépítése és felületkezelése, valamint a tartozékok bontása is. Gyártósoron a gépjárművek karosszériáit szereli össze.
Az ő feladata a karambolozott személygépkocsik karosszériájának eredeti állapotba állítása is. Ilyenkor a sérült vagy korrodált részeket javítja, szükség esetén új karosszériaelemeket szerel fel, és elvégzi a felületkezelést.
Tevékenységéhez kéziszerszámokat, elektromos és pneumatikus kézi kisgépeket, hegesztő berendezéseket, szállító eszközöket használ. A szerelési-hegesztési, és javítási munkákat felelősségteljesen ellenőrzi, dokumentálja.
Az ideális karosszérialakatos szakember:
- Minőségszemléletű
- Jó a térlátása
- Remek számítógépes ismeretekkel rendelkezik
- Jó fizikummal bír
- Kiváló a kézügyessége
- Tud szakszerűen kommunikálni
- Képes csapatban dolgozni
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Autógyártó
- Járműkarosszéria-előkészítő, felületbevonó
- Fémszerkezetfelület-bevonó
- Gépjármű-mechatronikus
- Hibrid és elektromos gépjármű mechatronikus
- Járműfényező
- Mechatronikus karbantartó
- Gépjármű mechatronikai technikus
- Ipari szerviztechnikus
- Mechatronikai technikus
- Alternatív járműhajtási technikus
- Járműipari karbantartó technikus
Kiknek ajánlott a karosszérialakatos szakma?
A karosszérialakatos szakma ajánlott azon fiatalok számára, akik szeretik a gépjárművek világát és szívesek vennének részt azok végső formáinak kialakításában. Ajánlott azoknak is, akiket érdekelnek a technikai feladatok, szívesen végeznek aprólékos munkákat, és szeretik, ha munkájuknak gyorsan látható eredménye van.
A szakmához elengedhetetlen a kiemelkedő térlátási képesség, a jó kézügyesség, valamint a precizitás és a szabálykövetési hajlandóság. A munka során jó fizikai erőnlétre és állóképességre van szükség.
Mennyi időbe telik a képzés?
A képzés ideje 3 év (felnőtteknek rövidebb). A specializált gép- és járműgyártás ágazat képzése szakképzettség megszerzésével zárul. Aki ezen a területen szeretne továbbtanulni, megszerzett tudását és ismereteit – érettségi birtokában – például járműipari karbantartó technikus képzésen bővítheti.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük, keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát!