Ez a szakma széleskörű feladatokat foglal magában a gépek és berendezések fenntartása, karbantartása és javítása terén, és fontos szerepet játszik az ipari folyamatok zökkenőmentes működésében. A mechatronikus karbantartó az automatizált gépek, berendezések és rendszerek szerelésében, üzembe helyezésében és karbantartásában vesz részt. Munkája során mechanikai alkatrészek megmunkálását végzi: reszel, köszörül, forgácsol. Feladata a mechatronikai rendszerek üzembe helyezése és a felmerülő hibák elhárítása. A hibafeltárást a hidraulikus, pneumatikus és villamos berendezéseken és gépsorokon egyaránt elvégzi. Feladatait mechatronikai munkautasítások alapján végzi, amelyhez optikai és villamos mérőműszereket, valamint számítógépet és tervező programokat is használ.
Milyen az ideális szakember?
- Remek a műszaki érzéke és a számolási készsége
- Rendszerszemléletű
- Képes a felelősségteljes döntéshozatalra
- Jó fizikai erőnléttel rendelkezik
- Jó problémamegoldó képességgel, térlátással rendelkezik
- Precíz
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Autógyártó
- Fémszerkezetfelület-bevonó
- Gépjármű-mechatronikus
- Gyártósori gépbeállító
- Hibrid és elektromos gépjármű mechatronikus
- Járműfényező
- Járműkarosszéria-előkészítő, felületbevonó
- Karosszérialakatos
- Gépjármű mechatronikai technikus
- Ipari szerviztechnikus
- Mechatronikai technikus
- Alternatív járműhajtási technikus
- Járműipari karbantartó technikus
Kiknek ajánlott?
A mechatronikus karbantartó szakma ajánlott azoknak a fiataloknak, akiket érdekel, hogy egy gép pontosan milyen eszközökből áll össze, szeretnének az összeszerelés folyamatában részt venni. Valamint azoknak, akik izgalmas kihívásnak tartják, hogy a gépek hibáit megtalálják, és kijavítsák.
Mennyi időbe telik a képzés?
3 év (felnőtteknek rövidebb). A mechatronikus karbantaró szakma a Specializált gép- és járműgyártás ágazat képzése. Az általános iskola elvégzését követően, három év alatt sajátítható el szakképző iskolában. Aki ezen a területen szeretne továbbtanulni, megszerzett tudását, ismereteit – érettségi birtokában – például gépjármű-mechatronikai technikus képzésen bővítheti.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.