Nyári tábor segítette a hajdú-bihari diákok pályaválasztását

Szerző: | 2023. július. 13. | Fősodor

gondolkodó gyerekek láthatók a képen

A Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (HBKIK) június 19-30 között, tizedik alkalommal rendezte meg az „Iránytű” Pályaorientációs és Önismereti Nyári Tábort. Két turnusban közel 50 diák pályaválasztását támogatták. A 10 évvel ezelőtt indult kezdeményezéssel a vármegyében élő 12-14 éves fiatalok iskolaválasztásának támogatása mellett a hajdú-bihari szakember utánpótlás folyamatos biztosításához is szeretnének hozzájárulni. 

A nyári táborok népszerűsége évről évre növekszik. Különösen az idén tapasztaltak nagy érdeklődést a szervezők.  

„A tábori férőhelyek két nap alatt beteltek. Sok család már várta, mikor lesz a tábor meghirdetve, hiszen a rendezvény jó híre ismerősök útján is terjed”

– tudtuk meg Liptai Dóra Judittól a HBKIK pályaorientációért felelős munkatársától.

A táborba több csatornán keresztül is lehetett jelentkezni azoknak a gyerekeknek, akik a pályaválasztási döntésükhöz szerettek volna segítséget kapni a témában jártas szakemberektől. 

Így a Kamara honlapján és az iskolákon keresztül is lehetősége volt a pályaválasztás előtt állóknak arra, hogy az idei tábori programba bekapcsolódhassanak.

Az általános iskolák vezetősége, az osztályfőnökök és a pályaorientációért felelős kollégák is készségesen bekapcsolódtak a tábori férőhelyek feltöltésében. A jelentkezők közel harmada azonban hallomás útján értesült a táborról: testvére, barátja, diáktársa, osztálytársa, edzőtársa, ismerőse révén – árulta el a hajdú-bihari kamara pályaorientációs munkatársa.

68 gyerek jelentkezett a táborba.  A két turnus alatt összesen 46 gyerek vett részt a programban.  A várólistára került gyerekek előnyt élveznek a Kamara által szervezett augusztus végi pályaorientációs napok látogatására. 

gondolkodó gyerekek
Az Iránytű tábor lehetőséget ad arra, hogy a pályaválasztás előtt álló fiatalok kipróbálhassák magukat egy-egy szakmára jellemző munkafolyamatban, feltérképezhessék az adott területhez szükséges képességeiket, eldönthessék, illik-e a kiválasztott szakma hozzájuk. (Fotó:123rf)

A tábori élmények hatására sok hajdú-bihari kisdiák szeretne szakmát tanulni

A táborlakó gyerekek valós munkahelyi körülmények között ismerhették meg közelebbről a szakmákat. A cég- és tanműhely-látogatások során lehetőségük nyílt betekintést nyerni több ágazatban tevékenykedő vállalkozás mindennapi működésébe. Testközelből tájékozódhattak a gépészet, elektronika, specializált gép-és járműgyártás, informatika, építőipar, turizmus-vendéglátás és a közlekedés és szállítmányozás ágazatok szakmáiról.

A Debreceni Szakképzési Centrum Péchy Mihály Építőipari Technikum faipari, épületgépészeti és magasépítő tanműhelyeiben betekintést nyertek az építőipari ágazat rejtelmeibe a kétkezi alkotómunka örömeinek megtapasztalása révén.

A Schaeffler Debrecennél a gyárbejárás mellett a megmunkálógépeket is kipróbálhatták a gyerekek. A nagyvállalatnál fontosnak tarják, hogy a tanulók megismerhessék a kínálkozó lehetőségeket, ennek érdekében alakult meg több mint 10 éve a Schaeffler Akadémia.

A Vitesco Technologies Hungary Kft.-nél a duális képzésben résztvevő tanulókkal tartottak kerekasztalbeszélgetést és az Agóra Tudományos Élményközpontban a robotika rejtelmeiben is elmélyülhettek, és más tudományos kísérletekben is részt vehettek a pályaválasztás előtt álló fiatalok. 

A Séfakadémián élményfőzésbe vettek részt a gyerekek, ahol az alapanyagokkal és ételekkel kapcsolatos játék után képzett séf vezetésével mindenki elkészítette a saját menüjét. 

Önismeret, pályaismeret, szakmaismeret

A vállalati környezetben gyűjtött tapasztalatszerzés mellett a hajdú-bihari diákokat önismereti tréninggel is segítette a Kamara. A tábor csapatépítő és önismereti tréninggel indult, ahol pszichológus szakember kalauzolta el a gyerekeket a későbbi, dolgozó énjük világába, saját, jövőbeli terveik megfogalmazása céljából. 

Az elmúlt 10 évben 440 gyerek vett részt a táborban és kapott segítséget a szakmaválasztáshoz. A Kamara megkeresésünkre válaszolva elmondta, hogy bár nem követik nyomon a táborban részt vett gyerekek pályaválasztását, de a tábor zárásakor kérdőíves felmérést végeznek a körükben, amelynek eredményei azt mutatják, hogy a programok jóvoltából az építőipar, a turizmus-vendéglátás, de a gépészet, az elektronika és a specializált gép-és járműgyártás is népszerű ágazatnak számít.  Kérdésünkre válaszolva elmondták, hogy a kezdeményezés legnagyobb sikerét abban látják, hogy:

„A gyerekek új, eddig általuk nem ismert szakmákról és ágazatokról informálódhatnak. Olyan helyekre látogathatnak el, amely civil látogatók számára alapesetben nem elérhető. Ezáltal sikerül a fiatalokat megszólítani és a szakmák világát számukra közelebb hozni.”

Liptai Dóra Judit, HBKIK pályaorientációs tanácsadó

Ha szeretnék többet tudni a szakmákról kattints a Mi leszek rovatunkra, ahol több szakmáról is olvashatsz.

Többek között az ács, a fotográfus, pincér-vendégtéri szakember szakmákról.

A szerzőről:

Oláh Erika
Széleskörű tapasztalatot szerzett a hazai oktatási rendszer működéséről. Részt vett az oktatás, a szakképzés területeinek fejlesztésében. Kiemelten fontosnak tartja a továbbképzéseket, a gyermekkori fejlesztéseket, a készségek fejlesztését. Elhivatott abban, hogy az oktatásban résztvevők olyan gyakorlati tudást szerezzenek, amelyet a mindennapi tevékenységeik során alkalmazni tudnak. Mottója: Közös jövőnk alapja a ma gyermekeinek fejlesztése.

Promó

Promó