Hogyan befolyásolja a sport a tanulmányi eredményeket?

Szerző: | 2024. augusztus. 16. | Egészség

Vízi sportok

A sport és a rendszeres mozgás nemcsak a testi egészségre van jótékony hatással, hanem jelentős szerepet játszik a tanulmányi eredmények javításában is. Az elmúlt évek kutatásai egyre inkább rámutatnak arra, hogy a fizikai aktivitás és a szellemi teljesítőképesség között szoros összefüggés van. De milyen konkrét módon befolyásolja a sport a tanulmányi eredményeket?

A sport fontos az egészség szempontjából

A rendszeres testmozgás serkenti az agy vérellátását, ami hozzájárul a jobb koncentrációhoz és a gyorsabb információfeldolgozáshoz. A kutatások azt mutatják, hogy a fizikai aktivitás növeli az agy neuroplaszticitását, vagyis az agy azon képességét, hogy új kapcsolatokat alakítson ki az idegsejtek között. Ez a folyamat alapvető fontosságú a tanulás és az emlékezés szempontjából.

A megnövekedett noradrenalin- és endorfinszint csökkenti a stresszt, javítja a hangulatot, ezáltal hatással van a teljesítményre is. A rendszeresen mozgó gyerekek általában nyugodtabban tudnak a feladatokra koncentrálni, nem ficergéssel töltik az időt.

Azt is érdemes megemlíteni, hogy a sportoló gyerekek általában jobb ellenálló képességgel rendelkeznek a betegségekkel szemben, mint azok a társaik, akik nem sportolnak.

Sportedző- és sportszervező szakma leírása
Általános iskolás korban a legtöbb gyerek még keresi, milyen mozgásformában érzi jól magát. (Kép: canva.com)

Az élet több területén is segít

A sport kitartásra nevel, megtanít a siker kezelésére, a kemény munka tiszteletére, az öröm megélésére és a vereség elfogadására. Növeli az önbizalmat, fejleszti a szociális kompetenciákat, megfelelő értékrendet és normákat közvetít, segíti a tanulók jobb teljesítményét az élet más területein is.

A sport természetes módon csökkenti a stresszhormonok, például a kortizol szintjét, miközben növeli az endorfinok, azaz a „boldogsághormonok” termelődését. A kevésbé stresszes diákok jobban tudnak koncentrálni és hatékonyabban tanulnak. A jó hangulat és a pozitív érzelmi állapot szintén hozzájárulnak a jobb tanulmányi teljesítményhez.

A kulcs az időbeosztás

Az óvodás és kisiskolás korú gyermekek lételeme a mozgás, akkor érzik magukat a legjobban és akkor fejlődnek megfelelően, ha erre biztosítjuk nekik a lehetőséget. De ahogy egyre nő a feladatok mennyisége az iskolában, felmerül a kérdés, hogy hogyan osszuk be a gyerekek idejét, hogy a pihenésre is jusson lehetőség. Általában ilyenkor hangzik el az a klasszikus szülői mondat, hogy: „a sport nem mehet a tanulás rovására”.  Pedig annyi bizonyos, hogy a sportra szánt időt nem érdemes csökkenteni. Több kutatás is rámutatott, hogy a fizikai és mentális egészségen túl az iskolai teljesítményre is pozitív hatással van a rendszeres fizikai aktivitás. Az edzések és a tanulás összehangolásához szigorú, előre megtervezett időbeosztásra van szükség.

Milyen sportot válasszunk?

Kisebb korban a változatos mozgásformákban lelik örömüket a gyerekek, nekik még nem feltétlenül szükséges egy konkrét sportágat kiválasztani. Általános iskolás korban a legtöbb gyerek még keresi, milyen mozgásformában érzi jól magát. Néhányan már fiatalon megtalálják a hozzájuk legjobban passzoló mozgásformát, de sokaknak ez a keresés egy egész életen át zajlik. A későbbiekben az egyéni képességek is döntőek abból a szempontból, hogy ki milyen sportot választ. 

Érdemes kipróbálni több sportágat, hogy a gyerekek eldönthessék, melyiket élvezik a leginkább. Szülőként adhatunk tanácsot, javaslatot, hiszen ismerjük annyira a gyerekünket, hogy fel tudjuk mérni, milyen típusú mozgás illik hozzá a legjobban.

Az egyéni sportok előnye, hogy a sportoló a felelősséget csak a saját eredményeiért vállalja, viszont ez egyfajta magánnyal is társulhat. A csapatsportokban a küzdelem és a győzelem közös, a közösségben megtanulnak együttműködni a cél érdekében, erős kapocs alakul ki a csapattársakkal és az edzővel is.

A cél a sport öröme és az egészséges életmód

Nem kell mindenáron élsportolót nevelni a gyerekekből, a cél a rendszeres mozgás, a sport örömének fenntartása és az egészséges életmód. Ha a gyerek az adott mozgásformát nem élvezi, nem érdemes erőltetni, inkább kutakodjunk és próbáljunk ki egy másik irányt. Megoldás lehet még a szervezett sport helyett vagy mellett, ha családilag építjük be az életünkbe a mindennapi mozgást, legyen ez akár biciklizés, kirándulás, vagy csak egy nagy séta a környéken. 

A sportedző és sportszervező feladatairól egy korábbi cikkünkben olvashatsz, de a weboldalunkon megtalálod a szakma leírását is.

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó