Szeptemberi szüret – a bor- és pezsgőgyártó technikus szakma

Szerző: | 2023. szeptember. 16. | Mi leszek?

A képen egy fiatal szüretelő tart két fürt lila szőlőt a kamera felé

Mint a legtöbb mezőgazdasági munka, úgy a szüret időpontja is jeles naphoz kötődött. Ilyen jeles napok az állattartás során Szent György napja és Szent Mihály napja, amikor a haszonállatokat kihajtották a legelőre, illetve visszaterelték őket. A szüret jeles napjai Szent Mihály napja (szeptember 29.) és Simon-Júdás napja (október 28.). E két időpont között zajlott mindenhol a szüretelés. Természetesen az időpont tájegységenként eltért egymástól.

A kezdeti időkben a szüret robotmunka volt, a parasztok ingyen dolgoztak a földesúr szőlőjén. Később a robot megszűnt, akkor már a mezőgazdasági szakemberek bérmunka keretében dolgoztak a szüreten. A parasztgazdaságok esetében a szüret arról szólt, hogy az emberek kölcsönösen segítettek egymásnak a munkálatokban. Szokás volt, hogy a házigazda, a szőlészet tulajdonosa étellel és itallal látta vendégül a szüretben segédkezőket, és a munkák zárultával a szüretben segédkezők mind kóstolót vihettek magukkal haza a mustból.

Hazánkban a szüreti időszakot szüreti mulatságok, felvonulás kísérte. A szőlőszedés utolsó napjához népszokások, hagyományok is kapcsolódnak, amelyek kicsit hasonlatosak az aratási hagyományokhoz, amelyekről ebben a cikkben írtunk. Az utolsó napon az uraságot megkötözték, és neki étellel-itallal, pénzzel kellett megvásárolnia a szabadságát. A szüret során is készült koszorú (hasonlóan az aratási koszorúhoz), és a koszorúvivőket leöntötték vízzel, hogy ezzel biztosítsák a jövő évi jó termést. Emellett minden szüret során megajándékozták a legjobb szedőket, akik a legtöbbet dolgoztak a munkálatok során.

A képen a szőlőtőkék előtt egy műanyag ládában a leszedett szőlő látható
Hazánkban a szüreti időszakhoz népszokások, hagyományok is kapcsolódnak, amelyek kicsit hasonlatosak az aratási hagyományokhoz (Fotó: 123rf.com)

A bor- és pezsgőgyártó technikus szakma

Hazánkban kultúrája van a szőlőtermesztésnek, a bortermelésnek. Éppen emiatt ez a szakma azoknak való, akik tisztelik és értékelik a hagyományokat, követik a szabályokat, a már bevált jógyakorlatokat tudják alkalmazni. Emellett a megújulás érdekében fontos a kreativitás is, és képesnek kell lenni az önálló döntéshozatalra. Bár keveseknek jut eszébe, de aki ezt a szakmát szeretné választani, annak kiélezett érzékekkel kell rendelkeznie, elsősorban a színlátás, az ízlelés és a szaglás területén. Mivel a gyártási folyamatokban egy egész csapat munkáját kell koordinálni, ezért nem árt, ha a szakember erősíti a kommunikációs készségét is.

A bortermelés munkafolyamatait támogatják a borászok, akiknek szakmájáról már ebben a cikkben esett szó. A bor- és pezsgőgyártó technikus képzés ötéves, mint a technikumi képzések általában. Aki ezt a szakmát választja, annak a feladata a szőlészet eredménytermékei – bor, pezsgő és egyéb italok – gyártási folyamatainak koordinálása lesz. A gyártás mellett a termékek népszerűsítése, menedzselése is a technikusok feladata, éppen emiatt a képzés során kiemelt hangsúlyt kap a bormarketing és a borturizmus eredményeinek és további lehetőségeinek megismerése.

A képen egy férfi bort kóstol
A bor- és pezsgőgyártó technikus szakemberek esetében fontosak a jó érzékek, például a szaglás, látás, ízlelés (Fotó: 123rf.com)

Szüret, és ami utána van

Röviden, a bor- és pezsgőgyártó technikus feladata a szüreti munkálatok menedzselése, illetve a szőlő beszerzése, majd a gyártási folyamatok irányítása. A kész termékek ellenőrzése és felülvizsgálata után pedig az elkészült italok, egyéb eredménytermékek piaci útjának kijelölése, figyelemmel kísérése. Olyan szakmáról van tehát szó, amely tiszteli az évszázados hagyományokat, de azokat képes összehangolni a modernkori elvárásokkal, például a marketinggel. Ahhoz, hogy ebben a szakmában sikeres legyél, kiemelten fontos legalább egy idegen nyelv ismerete a piaci érvényesülés miatt, valamint a vállalkozói kompetenciád fejlesztése.

Fizetés

Nagyon nehéz ehhez a szakmához pontos bért kalkulálni, mert ez a munkakör megtalálható a kis- és középvállalkozások, illetve a nagyvállalatok területén is. Akinek pedig már van tapasztalata, az a szakmai végzettség birtokában akár saját vállalkozást is indíthat. A borászati szakmákhoz a www.fizetesek.hu oldal általában a 355 ezer forint és a 637 ezer forint közötti havi bruttó bért jósolja, de egy sikeres vállalkozás ennél jóval több pénzt hozhat. Azonban itt is ki kell emelni, hogy a munka mennyisége hullámzó, hiszen más mennyiségű munka van a gazdaságban, a szőlészetben tavasszal és szüret idején. Vannak olyan időszakok, amelyek során a munka mennyisége megnő, máskor egy kicsit alacsonyabb a terhelés. Amit szintén figyelembe kell venni a borászati szakmák esetében, hogy az eladások mennyisége függ attól, hogy a piacon milyen a kereslet az adott termékre, és ezzel folyamatosan kalkulálni kell.

A képen egy nő tart maga előtt egy borosüveget, mögötte egy polcrendszeren sok borosüveg látható
A a bor- és pezsgőgyártó technikus feladata a borturizmus és a bormarketing is (Fotó: 123rf.com)

Ha felkeltette az érdeklődésedet a bor- és pezsgőgyártó technikus szakma, és szeretnél többet tudni erről a képzésről, akkor olvasd el a szakmához tartozó képzési és kimeneti követelményeket, amelyet itt érhetsz el.

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.