A szociális ápoló és gondozó kulcsszerepet játszik az életkoruk, egészségi vagy mentális állapotuk miatt segítségre szoruló emberek ellátásában. Munkáját bentlakást vagy nappali ellátást biztosító szociális intézményekben, illetve az ellátást igénylő otthoni környezetében, gondozói munkakörben végzi. Főbb feladatai közé tartozik a személyes higiénia biztosítása, az étkezés segítése, az ágyazás, és az otthoni környezet rendben tartása.
A szociális ápolók és gondozók gondoskodnak az ápoltak egészségi állapotának figyelemmel kíséréséről, terveket készítenek az egyéni szükségletek alapján, és szakszerű ápolást nyújtanak. Emellett fejlesztő és szinten tartó foglalkozásokat szerveznek, és nem csupán fizikai, hanem lelki támogatást is biztosítanak.
A csapatmunka fontos része tevékenységüknek, és adminisztratív feladatokat is ellátnak, például egészségügyi információk rögzítése és dokumentáció elkészítése terén.
Az ideális szociális ápoló és gondozó:
- Kiválóan tud kapcsolatot teremteni a beteggel
- Empatikus
- Segítőkész
- Hatalmas felelősségtudattal bír
- Pontosság jellemzi
- Türelmes
- Toleráns
- Határozott
- Képes motiválni a betegeket
Speciális rokonszakmák:
- Gyermek és ifjúsági felügyelő
- Kisgyermekgondozó, -nevelő
- Szociális és gyermekvédelmi szakasszisztens
- Szociális és rehabilitációs szakgondozó
- Szociális és mentálhigiénés szakgondozó
Kiknek ajánlott a szociális ápoló és gondozó szakma?
A szociális ápoló és gondozó szakma minden olyan fiatal számára ajánlott, aki elkötelezett a rászorulók segítése iránt és magas fokú szociális érzékenységgel rendelkezik. Ajánlott azok számára is, akik szívesen vesznek részt támogatásra szorulók gondozásában, nevelésében, fejlesztésében, és nem okoz nekik problémát az ehhez kapcsolódó adminisztrációs feladatok ellátása.
A szakmához nélkülözhetetlen a kiváló kommunikációs és kapcsolatteremtő képesség, valamint a nagyfokú türelem, empátia és elfogadás a segítségre szorulók iránt. A stabil, higgadt személyiség és a határozottság is alapvető a munka során, hiszen az érzelmileg terhelő helyzetek és a változatos fizikai kihívások nap mint nap előfordulnak.
Mennyi időbe telik a képzés?
A képzés ideje 3 év (felnőtteknek rövidebb). A szociális ágazat képzése, szakképzettség megszerzésével zárul. Aki ezen a vonalon szeretne továbbtanulni, az érettségi birtokában szociális és rehabilitációs szakgondozó végzettséget szerezhet.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük, keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát!