Magyar tehetségek díjazása és fejlesztése: A Nemzeti Tehetség Program frissítése új lehetőségeket nyit a fiatalok számára.
A Nemzeti Tehetség Program frissítése
A Nemzeti Tehetség Program célja az összes tehetséges magyar fiatalt felfedezni, ideértve a rejtett tehetségeket is. Ehhez tavaly ősszel elindították a Nemzeti Tehetség Központ mérőeszközét, amely problémamegoldó és szövegértési gyakorlatokat kínál, valamint pedagógiai segédanyagot nyújt a tanároknak.
Az átalakítás egyik fontos eleme a mérések mellett a tehetséggondozó programok kiemelése. Ezt a célt szolgálja a tehetségtérkép, amely segít az érintett tanulóknak megtalálni a számukra legmegfelelőbb tehetséggondozó programokat.
Ezen kívül tervezik nagy nemzetközi tanulmányi versenyek Magyarországra hozatalát, hogy felhívják a figyelmet a természettudományos tárgyak fontosságára.
Idén májusban újra meghirdetik a Köbüki programot, amelyre azok a pedagógusok jelentkezhetnek, akik kiemelkedő tevékenységet végeznek a tehetséggondozásban.
Felfedezett tehetségek: A XV. Kárpát-medencei tehetségnap díjazottai
A „Felfedezettjeink” ösztöndíjakat a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének (Matehetsz) elnöke, Balogh László adta át a XV. Kárpát-medencei tehetségnapon, melynek keretébenn összesen tizenkét fiatal részesült elismerésben Budapesten.
A 7-13 éves korcsoport fődíjasa Sávolt Karolina, aki nemcsak a Highlights of Hungary díját nyerte el korábban, hanem Magyarország Jó tanulója – Jó sportolója címet is visel, valamint korosztályos országos teniszbajnok.
A 14-17 éves korcsoport fődíjasa Bencz Benedek, aki jelenleg a Wigner FK partnerségében vesz részt A kozmikus részecskék kutatása című pályázatban.
A 18-19 éves korcsoport fődíjasa Vajda Ádám, akinek kiemelkedő tudása van az informatika és a robotika területén, és azt tervezi, hogy a mesterséges intelligencia területén hasznosítja.
Különdíjat kaptak: Balogh Máté, zongoraművészként, Zsigmond Simon asztaliteniszezőként, Mayer Gréta tornászként, valamint Neubauer Ferenc Konrád és Kovács János matematikában elért eredményeikért. Bittera Sophie Iman énekel, szaval, táncol, zongorázik, hegedül és saját novellákat ír, amiért különdíjat kapott. Kertész Domokos verseket és novellákat ír, Viczián Dániel pedig kutatásokat végez az MTA-SZTE Lendület Biokolloidok Kutatócsoport keretei között, és ennek elismeréseként kapott különdíjat.
A fődíjasok 150 ezer, míg a különdíjasok 80 ezer forintos ösztöndíjat vehettek át, hozzájárulva ezzel a tehetséges fiatalok további fejlődéséhez és tanulmányainak támogatásához.
A Nemzeti Tehetség Program új szakaszában az állam aktívan támogatja a tehetséges fiatalok felfedezését és fejlődését, ezzel gazdagítva a magyar társadalmat és kultúrát, miközben elősegíti a tehetségek széleskörű elismertségét és fejlődését az országban.