A szerkezetépítő és -szerelő a nagyobb, komplexebb szerkezetek, épületek megépítésével, összeszerelésével foglalkoznak, tehát biztosítják az épület stabilitását, vázát, nagyságát. Csapatmunkában dolgozva, munkája eredményeként létrejön az épület egyik legfontosabb része.
A szakember széleskörű ismeretekkel rendelkezik a négy legelterjedtebb szerkezetépítési technológiában, amelyek magukban foglalják a vasbeton tartószerkezeteket, az acélszerkezeteket, valamint ezek kombinációit. Fontos, hogy az építészeti terveket értelmezze és a műszaki dokumentációk szerint dolgozzon, mindeközben szigorúan betartva a munka- és balesetvédelmi előírásokat.
A szakma nemcsak technikai ismereteket, hanem általános építőipari anyag ismereteket is igényel. A szerkezetépítő és -szerelő munkája során számos eszközt és berendezést használ, és ismeri a minőségbiztosítási alapelveket is. A szakember szorosan együttműködik az építőipari szakmák különböző területeinek képviselőivel és szakembereivel, hozzájárulva az építőipari projektek sikeréhez.
Milyen az ideális szakember?
- Jó fizikumú, jó az állóképessége
- Jó a kézügyessége
- Jó a szemmértéke és a térlátása
- Ügyesen és magabiztosan mozog a magasban
- Precíz és körültekintő
- Igényes
- Megvan benne a szakmai alázat
- Csapatjátékos
- Érthetően kommunikál
- Elővigyázatos
- Döntésképes és gyakorlatias
- Jó a problémamegoldó képessége
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Magasépítő technikus
- Ács
Kiknek ajánlott?
A szerkezetépítő és -szerelő szakma kiváló választás lehet azok számára, akiket vonz a magasság és a technológiai kihívások. Ideális jelöltnek számítanak azok, akik szeretik a mozgalmas feladatokat, értékelik a változatosságot, és élvezik az építészeti alkotások létrehozását. Ha valaki szívesen dolgozik a magasban, és érdeklik a különböző szerkezetek építése betonból, acélból vagy alumíniumból, akkor a szerkezetépítő és -szerelő szakmán számára érdemes elgondolkodnia.
Mennyi időbe telik a képzés?
3 év (felnőtteknek rövidebb). A szerkezetépítő és -szerelő szakma az építőipar ágazat képzése. Aki ezen a területen szeretne továbbtanulni, megszerzett tudását, ismereteit – érettségi birtokában – például magasépítő technikus képzésen bővítheti.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.