A finommechanikai műszerész szakembereknek szerepük van a bonyolult kialakítású, kisméretű eszközök gyártásában, szerelésében, javításában és karbantartásában. A műszerészek tevékenysége kiterjed optikai, laboratóriumi és hajózási eszközök, mérőműszerek, valamint hétköznapi használati tárgyak, mint például karórák készítésére.
A finommechanikai műszerész elsődleges felelőssége a műszaki rajzok alapján az alkatrészek, gépelemek és gépszerkezetek precíz gyártása. Emellett a szakember hibás alkatrészek cseréjét végezheti el, biztosítva ezzel a készülék megfelelő működését. A munka során a finommechanikai műszerész speciális mechanikai és elektromos méréseket alkalmaz az elkészült eszközök működőképességének ellenőrzésére.
A szakember széles körű feladatai magukban foglalják a finommechanikai gépszerkezetek és gépegységek általános állapotának felmérését, a hibák azonosítását és azok kijavítását. A finommechanikai sikló- és gördülő csapágyazások szerelése, a hajtásokon végzett általános alapműveletek elvégzése is része a szakember munkájának. Az elkészült munkát villamos alapmérésekkel ellenőrzi, és gondoskodik a munkafolyamatok dokumentálásáról, biztosítva ezzel a minőséget és nyomon követhetőséget.
A finommechanikai műszerész szakma nem csupán technikai készségeket, hanem precizitást, tervezői gondolkodást és problémamegoldó képességet is igényel. A szakember mindennapi munkájával hozzájárul a pontos mérési és érzékelési eszközök fejlesztéséhez és fenntartásához, amelyek elengedhetetlenek a modern technológia számos területén.
Milyen az ideális szakember?
- Precíz
- Jó a kézügyessége
- Önálló
- Kiváló a problémamegoldó készsége
- Felelősségtudatosan dolgozik
- Tud csapatban dolgozni
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Építő-, szállító- és munkagép-szerelő
- Ipari gépész
- Szerszám- és készülékgyártó
- Hegesztő
- Gépész technikus
Kiknek ajánlott?
A finommechanikai műszerész szakma minden olyan fiatal számára ajánlott, aki érdekelt a műszaki területeken, és szeretne részese lenni műszerek gyártásának és javításának. Ez a szakma ideális választás azoknak, akik precíziós munkára vágynak, és élvezik a bonyolult, kisméretű eszközök tervezését és elkészítését. Ha valaki szereti a finommechanikát, a pontosságot, és élvezi, ha a kezei által létrehozott eszközök hozzájárulnak a modern technológia és tudomány fejlődéséhez, akkor a finommechanikai műszerész szakma remek választás lehet számára.
Mennyi időbe telik a képzés?
3 év (felnőtteknek rövidebb). Az finommechanikai műszerész szakma a gépészet ágazat képzése. Aki szeretne továbbtanulni, érettségi birtokában például gépész technikusi végzettséget szerezhet két év alatt.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.