Automatikai technikus: a jövő szakembere

Szerző: | 2024. június. 16. | Mi leszek?

Az automatikai technikus szakma sokrétű és kihívásokkal teli munkalehetőséget kínál azoknak, akik érdeklődnek az automatizált gépek, berendezések és rendszerek iránt. 

Az automatizált világ mestere

Az automatikai technikus olyan szakember, aki az automatizált gépek, berendezések, rendszerek és épületek szerelését, üzembe helyezését, karbantartását végzi. Munkája sokrétű és változatos. Feladatai közé tartozik a méréstechnikai eszközök, valamint pneumatikai és hidraulikai elemek használata. Számítógépes programokat ír és módosít, részt vesz ipari robotok beállításában és programozásában, valamint számítógéppel vezérelt szerszám- és forgácsológépek hibadiagnosztikájában és javításában. Elektronikus villamos hajtások telepítésében és üzemeltetésében is közreműködik.

Az automatikai technikus számos munkakörben helyezkedhet el, például villamosipari vagy elektronikai technikusként. Jellemzően autóipari környezetben, gépjármű szervizekben, autógyárakban, vegyipari üzemekben, építőipari és gépgyártó üzemekben dolgozik.

A szakma négy választható szakmairány kínál, így lehetőséget ad a specializációra különböző iparágakban.

Az automatikai technikus olyan szakember, aki az automatizált gépek, berendezések, rendszerek és épületek szerelését, üzembe helyezését, karbantartását végzi. Munkája sokrétű és változatos. (Fotó: 123RF)

Autóipar szakmairány

Az autóipar szakmairányt végzett technikus a jármű- és motorgyártásban automatizált termelőberendezések üzemeltetését, karbantartását és hibajavítását végzi. Hidraulikus, pneumatikus, IT, vezérlés- és szabályozástechnikai, valamint villamos alrendszereken hibameghatározást végez dokumentáció alapján. Kisebb elektromos hibákat javít, gépátszereléseket végez, szelepeket, szenzorokat és aktorokat cserél, és beállítja azokat.

A gyártóberendezések hajtástechnikai elemeit paraméterezi, villamos motorokat cserél és beállít. PLC-k beüzemelését, programok áttöltését és archiválását végzi, valamint hibákat keres műszeres méréssel. Emellett robotokat üzemeltet és NC gépeket tart karban.

Energetika és petrolkémia szakmairány

A vegyipari automatikai technikus vegyipari berendezések kezelését, beállítását, folyamatirányítását és karbantartását végzi. Elektronikus vagy számítógépes vezérlőpulton irányítja a fizikai és kémiai folyamatokat, szabályozza a nyersanyagok és katalizátorok előkészítését, mérését és adagolását.

Ellenőrzi és karbantartja a berendezések működését, elvégzi a próbaüzemeket, elemzi a termékmintákat, és szerelési naplót vezet. Dokumentáció alapján felügyeli a robbanásveszélyes helyek érzékelőit, és hiba esetén intézkedik a javításról. Emellett más munkavállalók munkáját is ellenőrzi.

Épületautomatizálás szakmairány

Az épületautomatizálási automatikai technikus az ügyfelek igényei alapján energiahatékony rendszereket tervez, kivitelez, és programoz. Ismeri az épületautomatizálási készülékeket és programokat, kapcsolási és vezérlési rajzok alapján végez telepítést és programozást. Műszeres mérésekkel és monitorozással hibakeresést végez. Diagnosztikai ismeretei segítségével képes a rendszerek helyi- és távfelügyeletére, a hibák kijavítására és az újrakonfigurálásra.

Gyártástechnika szakmairány

Az ipari gyártóberendezések technikusa üzemelteti és karbantartja a berendezéseket, beleértve a villamos, hidraulikus és pneumatikus aktuátorokat. Meghibásodás esetén cseréket végez, szenzorokat állít be és paraméterez, valamint hajtástechnikai elemeket állít be és tesztel. PLC-k telepítését, programozását és hibakeresését végzi műszeres mérésekkel. Robotcellákat üzemeltet és karbantartja a gyártóberendezések összeköttetéseit, biztosítva a megfelelő anyagáramlást.

Az automatikai technikusok a legmodernebb technológiákkal dolgoznak, beleértve az ipari robotokat, az intelligens épületautomatizálási rendszereket és a fejlett gyártástechnológiai megoldásokat. (Fotó: 123RF)

Miért válaszd az automatikai technikus szakmát?

Az automatikai technikus szakma izgalmas és sokrétű karrierlehetőséget kínál azok számára, akik érdeklődnek a gépek, berendezések és épületek önműködő irányítása iránt. Kiváló választás lehet azok számára is, akik szeretnek a legújabb technológiákkal dolgozni, változatos és kihívásokkal teli munkát keresnek, és nyitottak a szakmai fejlődésre.

Az automatikai technikusok a legmodernebb technológiákkal dolgoznak, beleértve az ipari robotokat, az intelligens épületautomatizálási rendszereket és a fejlett gyártástechnológiai megoldásokat. Az ipar folyamatosan fejlődik, így mindig új és izgalmas kihívásokkal találkozhatnak. Az automatizálás iránti növekvő igény miatt az automatikai technikusok iránti kereslet is folyamatosan nő.

Az automatikai technikus képzés szilárd alapot biztosít a továbbtanuláshoz is. Azok számára, akik még magasabb szintű tudásra vágynak, lehetőség van villamosmérnöki alapképzés folytatására a felsőoktatásban, ami még több szakmai lehetőséget nyithat meg.

Öt éves képzés, négy szakmairány

Az automatikai technikus az elektronika és elektrotechnika ágazat öt éves technikumi képzése. A képzésbe történő belépéshez alapfokú iskolai végzettség és foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálat szükséges. 

A két éves ágazati alapoktatás és a sikeres ágazati alapvizsga után a diákok négy szakmairány közül választhatnak: autóipar, energetika és petrolkémia, épületautomatizálás, gyártástechnika.

A képzés érettségivel és technkus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. 

Az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) információ szerint 23 intézmény hirdetett automatikai technikus képzést. Ezek listája ide kattintva elérhető. 

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó