A bányászat és kohászat ágazat szakmáit hazánkban is oktatják. Akiket érdekel a bányászat, azok választhatnak a bányaművelő, a fluidumkitermelő szakmák és azok technikusi képzései között, de az ágazathoz tartozik a fémelőállító és az öntvénykészítő szakma is. Mint minden szakmának, a bányászatnak is van napja, a magyar bányásznap minden évben szeptember első vasárnapjára esik. A bányásznap célja a bányászok nehéz és küzdelmes munkájának megbecsülése.
Korábban már készítettünk egy cikket a bányász szakmák bemutatásáról, valamint a fluidumkitermelő szakmákról.
Bányásznap a világban
Érdekesség, hogy noha az egyik legtöbb embert foglalkoztató munka volt minden évszázadban, a bányásznapok történetéről, kialakulásáról nincs írásos anyagunk, csak a 18. századtól. Viszont ez az ágazat az emberiség történetében mindig arról volt híres, hogy az egyik legveszélyesebb szakma. A bányamunka napjainkban is nehéz és veszélyes, hiszen idegen környezetben, sokszor a föld alatt, nem ritkán nagygépek közelében kell dolgozni, ami megköveteli a munkafolyamatok pontos és precíz megtervezését. Az Amerikai Egyesült Államokban még a tavalyi évben is a legveszélyesebb szakmák közé sorolták a bányászatot.
Napjainkra a technológia sokat fejlődött, de ez a 18. század embereinek még nem állt rendelkezésére. Azonban hiába a veszélyek, az ipari forradalom után, a 18. században a szén alapú társadalom hatására megnőtt az igény a bányász szakma képviselői iránt. Ebben az időszakban az ipari és a társadalmi fejlődés alapja a szén volt, így sok férfi választotta magának ezt a szakmát a biztos megélhetés érdekében.
A bányászok védőszentje Szent Borbála, hozzá imádkoztak a veszélyek megelőzéséért. Éppen emiatt Európában a bányásznap minden évben a december 4-i Borbála nap utáni első vasárnap lett.
Bányász ünnepségek hazánkban
Hazánkban a 19-20. században alakult ki a mélyművelésű szénbányászat. A hazai bányásznapok 1951 előtt bányavidékenként eltérő napokon kerültek ünneplésre például az ajkai, zirci, komlói, dorogi, tatabányai, oroszlányi, kincsesbányai területeken. Tatabányán a Bányalelkészség Szent István király temploma védőszentjének ünnepén, tehát augusztus 20-án tartották a bányásznapot. 1951-ben egységesen szeptember első vasárnapját nevezték meg az országos bányásznap időpontjának annak emlékére, hogy 1919. szeptember 6-án csendőrsortűz oltotta ki bányászok életét Tatabányán. A bányásznap egységesítésére azért volt szükség, mert 1950-ben történt egy nagy bányaszerencsétlenség Tatabányán, és a bányászat rossz körülményei, valamint a bányaszerencsétlenség áldozatai miatti népharagot akarták csillapítani.
2023. szeptember 1-től 3-ig több helyszínen is ünneplik a bányásznapot Magyarországon. Tatabányán immáron 73. alkalommal fogják megrendezni a bányásznapot a Május 1. parkban, az érdeklődők számára gyerekprogramokkal, könnyűzenei előadásokkal kedveskednek a szervezők. Ha még nincs programod a hétvégére, érdemes megnézned ezt a programlistát, mert az ország több városában is háromnapos ünneplésre készülnek a bányásznap alkalmából.