A szakképzésben lezajlott átalakítás utólagos hatásvizsgálatából adódó kormányrendelet módosításai a rugalmas tanulási utat kínáló Dobbantó programot is érintették. A korábbi szabályozástól eltérően már nem csak a tizenhatodik, hanem a tizenötödik életév betöltésétől lehet jelentkezni a Dobbantó programba, felső korhatár nélkül. A módosításnak köszönhetően a Dobbantó programban és Műhelyiskolában tanulók a szakképző iskolai ágazati alapoktatásban járó ösztöndíj összegével megegyező összegű ösztöndíjat kapnak.
A végzettség nélküli iskolaelhagyás csökkentése a szakképzési rendszer egyik kiemelt célja, amelynek megvalósulását alternatív tanulási formák támogatják.
Korábban mi is bemutattuk, hogy a 2020-ban átalakított szakképzési rendszer milyen lehetőségeket kínál a végzettség nélküli iskolaelhagyás által veszélyeztetett tanulók számára. A fiatalok képzési rendszerben tartását, szakma vagy részszakma szerzést az orientációs évfolyam, a dobbantó program és a műhelyiskola támogatja.
Annak ellenére, hogy ezeknek a képzési programoknak más a célcsoportja, tartalma és a kimenete is eltérő, a fejlesztési célok és módszerek azonosak.
Az orientációs évfolyam, a dobbantó program és a műhelyiskola céljai
- alapkompetenciák fejlesztése
- a végzettség nélküli iskolaelhagyás veszélyének kitett diákok szakmai oktatásba történő belépésének megalapozása
- területileg fókuszált, okokra koncentráló, célirányos programok kidolgozása
A rugalmas tanulási lehetőségeket kínáló programokhoz kitűzött célok elérését csapatmunkára épülő élményalapú oktatás segíti. A középpontban a tanulók sajátosságaihoz igazodó egyénre szabott fejlesztése áll, amelynek minősítése új szemléletű értékeléssel történik. A projektszemlélet kiemelt szerephez jut, mind az orientációs évfolyam, a dobbantó program és a műhelyiskola programjaiban.
Kiknek ajánlott a Dobbantó program?
A program a magatartási és tanulási zavarokkal küzdő, az iskolai rendszerű oktatásban lemaradó, általános iskolai végzettséggel nem rendelkező, 15. életévüket betöltött fiatalok szakmatanulásához szükséges alapkompetencia-fejlesztését célozza meg.
A tanulók egyéni adottságaihoz igazodva, speciális pedagógiai módszerek alkalmazásával készíti fel a Dobbantó programba résztvevő fiatalokat a műhelyiskolába való belépésre, amelynek elvégzésével alapfokú végzettséget és részszakmát szerezhetnek.
A Dobbantó programban tanulói jogviszonyban résztvevők szakképzési ösztöndíjra jogosultak.
Ez is érdekelhet. Olvastad már? Szeptemberben még lehet jelentkezni az Útravaló ösztöndíj programba, amely a továbbtanulásban, a szakmaszerzésben, az érettségi, valamint a diploma megszerzésében is segíti a hátrányos helyzetű fiatalokat.