A fluidumkitermelő olyan szakember, aki a felszín alatt elhelyezkedő több kilométeres mélységű fluidumokat (folyadékokat) hozza a felszínre. Ennek érdekében speciális berendezéseket és eszközöket alkalmaz, mint például a mélyfúrási, lyukbefejezési/kútjavítási és magfúrási gépeket. A fluidumbányászat, mint századunk egyik legfontosabb ipari tevékenysége, kiemelkedő szerepet játszik az energiatermelésben és az ipar fejlődésében.
Munkája során részt vesz a bányászati tevékenységet előkészítő és segítő földtani/geofizikai kutatásokban, valamint a fluidumbányászat során felszínre kerülő minták laboratóriumi elemzésében. Felügyeli, működteti, javítja és karbantartja a kútállományt, meghibásodás esetén elvégzi a megfelelő műszaki beavatkozásokat, műszeres méréseket végez. Felügyeli, működteti, javítja és karbantartja továbbá a fluidumok gyűjtéséhez, kezeléséhez, tárolásához és szállításához szükséges technológiai rendszereket.
Az ideális fluidumkitermelő szakember:
- Jó fizikumú
- Precíz
- Megbízható
- Jó problémamegoldó
- Komplex rendszerszemléletű látásmóddal rendelkezik
- Műszaki érdeklődésű
- Informatikai érdeklődésű
- Természettudományos érdeklődésű
Speciális rokonszakmák:
- Fémelőállító
- Bányaművelő
- Öntvénykészítő
- Fluidumkitermelő technikus
Kiknek ajánlott a fluidumkitermelő szakma?
A fluidumkitermelő szakma ajánlott minden olyan fiatal számára, aki vonzódik a természetközeli munkahelyekhez, és érdeklődik a munkagépek iránt. A szakma kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy a szakemberek széles körű műszaki ismereteket és szerteágazó tudást szerezzenek több műszaki tudományterületen.
Mennyi időbe telik a képzés?
A képzés ideje 3 év (felnőtteknek rövidebb). A bányászat és kohászat ágazat képzése szakképzettség megszerzésével zárul.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük, keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát!