„A vendéglátás szeretete és a folyamatos fejlődési lehetőség motivál“ – Interjú Darabos Zoltán étteremvezetővel

Szerző: | 2023. november. 8. | Mi leszek?

A képen catering éttermi vendéglátás látható.

Darabos Zoltán az egyik dél-magyarországi wellness hotel étteremvezetője, életének 13 éve fontos része a vendéglátás. Változatos utat járt be, míg a jelenlegi pozíciójáig eljutott.

Honnan jött az ötlet, hogy a vendéglátóiparban dolgozz?

A nővérem a vendéglátásban dolgozott, ő mesélt ennek a szakmának a szépségeiről. Pályaválasztás előtt két lehetőségem volt: vagy a sport felé orientálódom, ami már több, mint tíz éve az életem része volt, vagy egy teljesen más pálya felé fordulok és a vendéglátást sajátítom el. Végül az utóbbi lett, mert jobb esélyeket és folyamatos fejlődési lehetőséget láttam benne.

Mióta vagy a szakmában? Milyen utat jártál be, mire az étteremvezetői pozícióig eljutottál?

Most volt 13 éve, hogy a szakmában vagyok. Természetesen végigjártam a képzeletbeli ranglétrát, ami szerintem elengedhetetlen a szakmához. Voltam az étteremben, mint felszolgáló, dolgoztam a bárpult mögött, mint báros. Ezután lettem főpincér, majd teremfőnök, és most már több, mint öt éve dolgozom étteremvezetőként.

Mesélnél egy kicsit róla, hogy mik a vendéglátás nehézségei?

A szakma nehézségei talán az emberi tényezők, a folyamatosan változó vendégkör és vendégigények. Nagyon empatikusnak és nagyon türelmesnek kell lenni egy vendéglátósnak, ami a mai világban sokszor igencsak nehéz.

Említetted a vendégkört. Mint dél-magyarországi wellness hotel, általánosságban milyen vendégkör fordul meg nálatok?

A vendégkörünk nagyon változó: többségében magyar vendégek érkeznek hozzánk, de külföldi vendégeink is vannak. A korosztályt tekintve leginkább családokat látunk vendégül, de az idősebb korosztálytól a fiatalokig mindenki megfordul nálunk.

Meséld el kérlek, hogy telik egy munkanapod! Mik az étteremvezető feladatai?

Minden és minden is. Nevet. Gondoskodom a vendégekről, rendszeresen tájékozódom az igényeikről, kezelem a kéréseiket. Részt veszek az éttermi folyamatokban, irányítom a kollégákat, munkaidő beosztást készítek. Ellenőrzöm az étterem tisztaságát és rendjét, gondoskodom a részlegen található fogyóeszközök, gépek, berendezések, felszerelések állagmegóvásáról, tisztán tartásáról és rendeltetésszerű használatáról. De ez csak egy pár gondolat, a feladat eléggé összetett, főként, hogy szállodáról beszélünk.

Éttermi asztal - vendéglátás.
A vendéglátás változatos és nagyon összetett, ezáltal folyamatos fejlődési lehetőséget biztosít. (Fotó: Darabos Zoltán)

Az étlapotok állandó, vagy szezonálisan változik? Milyen szempontokat vesztek figyelembe a tervezésekor?

Az étlap természetesen szezonális, mindig megpróbálunk igazodni az adott évszakhoz. A tervezés során sok szempontot kell figyelembe vennünk. Többek között a vendégkört és az ehhez kapcsolódó vendégigényeket, a beszerzési lehetőségeket és a tárgyi eszközök meglétét, de a sort még jócskán folytathatnám.

Van az étteremnek valamilyen specialitása vagy különlegessége, amit csak nálatok lehet megkóstolni? Van személyes kedvenced?

Az étteremben úgynevezett Signature koktélokkal is dolgozunk, amik attól különlegesek, hogy a recepteket a kollégák maguk találták ki a meglévő alapanyagok használatával. Így egy-egy ilyen koktélt úgy gondolom csak nálunk tud elfogyasztani a vendég. Hogy az ételeket is megemlítsük, sokszor van látványkonyhánk is. Ilyenkor különböző fogásokat készítenek a konyhán dolgozó kollégák, amik szintén egyediek. Az ételeinket én is bármikor szívesen fogyasztom, személyes kedvencem ezáltal nincs, mindent jó szívvel ajánlok.

Zárásként egy utolsó kérdést engedj meg nekem: Miért ajánlanád a vendéglátást a pályaválasztás előtt álló fiataloknak?

Azért ajánlanám, mert szerintem egy nagyon összetett és nagyon jó szakma, amivel, ha ügyesek vagyunk, hamar sikereket érhetünk el.

Kik a vendéglátósok? Szakácsok, pincérek, pultosok, üzletvezetők, baristák, pohárszedők és konyhai kisegítők: mindenki, aki részt vesz a vendéglátóhelyek működtetésében. A vendéglátás ajánlott minden olyan fiatal számára, akiket érdekel a gasztronómia, szeretnek emberekkel foglalkozni és új embereket megismerni. 

A 81. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás (OMÉK) keretében szervezett II. Lukács István Emlékversenyen a Siófoki Szakképzési Centrum Hikman Béla Szakképző Iskola szakács csapata előkelő helyen végzett.
Két ismert és sokak által kedvelt budapesti cukrászda is felkerült a TasteAtlas TOP 150-es listájára.

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó