Ágazati kerekasztal beszélgetés zajlott a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szervezésében. Az öt ágazat képviselőivel megtartott szakmai fórumon a duális szakképzés jelenlegi helyzete, a jógyakorlatok bemutatása és a duális képzés fejlesztéséhez kapcsolódó javaslatok megfogalmazására került sor.
A piaci szereplők fejlesztenék a duális szakképzést, elengedhetetlennek tartják a szorosabb együttműködést az iskolák és a képzőhelyet működtető vállalatok között – közölte a BKIK az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint az elektronika és elektrotechnika, az építőipar, a kereskedelem, a speciális gép- és járműgyártás, és a turizmus-vendéglátás ágazat számára szervezett szakmai fórumon az MKIK által koordinált ágazati készségtanácsok képviselői, a budapesti duális képzőhelyek vezetői, a releváns szakmai szervezetek, szakképző iskolák vezetői, valamint a téma iránt érdeklődő budapesti vállalatok voltak jelen.
A konzultatív fórumon felmerült az iskolák és a duális képzőhelyek közötti szorosabb együttműködés igénye annak érdekében, hogy a képzési gyakorlat minél inkább megfeleljen a vállalatok igényeinek.
A piaci szereplők felvetették, hogy a szakmatanulás még mindig nem elég népszerű a fiatalok körében, ezen segíthetne az életpálya modell bemutatása, az interaktív, élményalapú foglalkozások számának növelése – tájékoztatott a kamara.
A BKIK a Szakmázz! Egyesülettel nemrégiben megkötött stratégiai együttműködése is a szakmatanulás népszerűsítését, a pályaválasztás előtt állók megnyerését célozza. Fontos még az oktatási infrastruktúra fejlesztése, a tanulók bemeneti kompetenciaszintjének és a tanulói mobilitás növelése, de felmerült az oktatók szakmai fejlesztésének igénye is. A szakmai fórum résztvevői fontosnak tartották a duális képzőhelyek számának növelését is a képzés jelenlegi minőségének fenntartása, illetve fejlesztése mellett – közölte a kamara.
Csókay Ákos, a BKIK főtitkára a közleményben rámutatott arra, hogy a kamara kiemelten fontosnak tartja a szakmatanulás népszerűsítését, a duális képzés minőségének további javítását. A kamara vállalta, hogy a rendezvényen megfogalmazott javaslatokat továbbítja a jogalkotókhoz.
Az ágazatok képviselőinek igényeihez igazodva az ágazati kerekasztal-beszélgetéseket a jövőben rendszeres időközönként szeretnék megrendezni.