Nyakunkon az őszi tanévkezdés, a tanszerek, iskolatáska vagy a tornacipő beszerzése hatalmas érvágást jelenthet most a családi kasszának. Összegyűjtöttük az iskolakezdési támogatás lehetőségeit, amelyek többé-kevésbé enyhíthetik szülőkre háruló terheket.
Pályázatok, adóvisszatérítések, állami és önkormányzati támogatások, alapítványok által kiírt pályázatok is rendelkezésre állnak az iskolakezdéshez. Sokan nem tudják azonban, hogy hol és milyen dokumentumot kell benyújtani, milyen feltételeknek kell megfelelni az igényléshez, mekkora összegű támogatásra van lehetőség. Nem kevés a kérdés, úgyhogy kezdjük az elején.
Kinek jár iskolakezdési támogatás és mekkora összegben?
Iskolakezdési támogatás évente egyszer adható utalványban, vagy pénzben. Értékhatár nélkül adható a dolgozónak vagy akár nappali tagozatos hallgatónak is. Iskolakezdési támogatás elsősorban azoknak a szülőknek jár, akik jogosultak családi pótlékra, és arról a munkáltató felé nyilatkoztak. A támogatás július 1. és december 31. között igényelhető a munkáltatótól, de általános gyakorlatként szeptemberben adják.
Mivel az iskolakezdési támogatás a választható cafeteria-elemek közé tartozik, összege munkáltatónként eltérő. A munkáltatók számára is előnyös lehet adózás szempontjából, ha ezt a támogatási formát biztosítják a dolgozóiknak. Ha egy cég az iskolakezdési támogatást közvetlenül a családtagnak egyéb jövedelemként fizeti, vagy például csekély értékű ajándékként adja, akkor ez a juttatás nem képez járulékalapot.
Ha a dolgozó a munkáltatótól pénzbeli iskolakezdési támogatást kap, annak teljes összege munkaviszonyból származó jövedelemnek minősül, és emiatt járulékköteles. Ha a munkáltató utalvány formájában biztosítja, akkor az iskolakezdési támogatás járulékmentes, viszont az utalvány legfeljebb a minimálbér 10 százalékának megfelelő értékű lehet.
Mire lehet beváltani az utalványt?
Az iskolakezdési támogatást papír alapú vagy elektronikus formában kibocsátott utalvány formájában is lehet adni. Azonban ez az utalvány kizárólag tankönyv, taneszköz vagy ruházat vásárlására váltható be.
Ehhez kapcsolódik a kérdés, hogy mit tekinthetünk taneszköznek. A gyakorlatban taneszköznek tekinthető minden olyan tárgy, eszköz, amely a tanuláshoz általában szükséges. Ilyen például a ceruza, toll, füzet, rajzlap, festék, számítógép, körző stb. De ide sorolhatók az egyes bútorok is, mint például az íróasztal vagy a forgószék is. Ruházatként bármilyen iskolában hordható ruhanemű vásárolható, legyen az kabát, nadrág, szoknya, póló, alsónemű, cipő, tornacipő, tornaruha stb. Tankönyvnek az minősül, amely szerepel az adott tanévre érvényes tankönyvjegyzékben. A tanulási segédletek és a tanári kézikönyvek biztosan nem tartoznak ide.
Iskolakezdési támogatás önkormányzattól is igényelhető
A legtöbb településen az önkormányzatok is biztosítanak iskolakezdési támogatást változó formában, amelyre szeptember 30-ig lehet jelentkezni. Lehet egyszeri pénzbeli juttatás – ez általában általában 5-20 ezer forint közötti összeget jelent –, utalvány vagy írószercsomag is. A támogatási mértékéről, formájáról érdemes a tanuló lakhelye szerinti önkormányzatnál érdeklődni. Az igényléshez szükséges formanyomtatvány letölthető az önkormányzatok weboldaláról.
Állami iskolakezdési támogatás
Az állam is hozzájárul a tanévkezdéshez: ingyenes, vagy kedvezményes tankönyveket biztosít a tanulóknak és diákoknak, így legalább tankönyvre a szülők többségének nem kell költenie.
További lehetőségekkel is megkönnyíthetjük az iskolakezdést
Erre kiváló példa az Egyszülős Központ, ahol az általános iskolás gyermekeket egyedül nevelő szülők pályázhatnak több tízezer forint értékű tanszercsomagra, amibe iskolatáska, tolltartó, írószerek, rajzeszközök, festékek, körző, vonalzó, számológép, uzsonnásdoboz és tisztálkodószerek kerülnek.
A Magyar Nemzeti Bank több támogatást is biztosít a szülőknek az iskolakezdéshez spórolási tippekkel, környezettudatos módszerekkel, checklistákkal. Emellett pénzügyi támogatási lehetőségeket is biztosít. Akár 232 ezer forint https://www.mnb.hu/fogyasztovedelem/penztarcabarat-iskolakezdes/beiskolazasi-tamogatas-onsegelyezo-penztarral is igénybe vehetnek az őszre készülő, családi támogatásra jogosult pénztártag szülők, pénztári egyenlegük terhére. Ennek ötödét, 46 400 forintot az állam személyi jövedelemadó-kedvezményként ráadásul visszajuttatja nekik – olvasható az MNB most induló „Pénztárcabarát iskolakezdés” fogyasztóvédelmi edukációs kampányának weboldalán.
A pénzügyi tudatosság nem velünk született tulajdonság, de tanulható. Amikor minden forintnak helye van, fontos, hogy a gyermekek is értsék és megbecsüljék a pénz értékét és megtanulják kezelni is azt – Tudatos és játékos pénzkezelés – megújult a Diákszéf mobilapplikáció