Ismerd fel a fuldoklás jeleit!

Szerző: | 2023. június. 20. | Egészség

A képen a víz tetején egy mentőöv úszik

Szinte észrevétlenül érkezett meg a nyári meleg hazánkba, és még sebesebben közeledik a nyári vakáció ideje is. Amikor nincs iskola, de a meleg elviselhetetlen szintre emelkedik, akkor enyhet csak a vízpart adhat, ahol viszont jelentős mennyiségű veszély leselkedik ránk, amelyeket érdemesebb megelőzni, mint elszenvedni. Egy korábbi cikkünkben már írtunk arról, hogy a vízparton a fulladásveszélyt érdemes elkerülni, ezt a cikket itt tudod elolvasni. Már csak az a kérdés, hogy mely jelekből ismerhetjük fel a fuldoklás folyamatát?

A fuldoklás jelei

Ha a hollywoodi filmekből indulunk ki, akkor a fuldoklást úgy képzelhetjük el, hogy az úszó hangosan csapkod, magasra csápol, és derékig kilóg a vízből. Ez lenne az egyszerűbb verzió, ami figyelemfelkeltő és hangos, máris mehetnek a hősök kimenteni a bajba jutott egyént.

Sajnos a valóság nem is állhatna ennél a képnél távolabb.

Először is, sokan azt hiszik, hogy aki elég jól úszik, azt nem érheti baj a vízben. A valóság azonban az, hogy lehetünk akár a világ legjobb úszói, lehetünk akár sportemberek, félig sellők is, de nem szabad elfelejtenünk: a víz nem az ember természetes közege.

Akármikor jöhet egy váratlan hullám, ami pont rosszul csapódik az arcunkba, és hirtelen vizet nyelhetünk. Lehet szó akár egy tüsszentésről, kis köhögésről, ezek is bármikor járhatnak víznyeléssel. A hirtelen fájdalom, például egy szívritmuszavar, vagy akár egy izomgörcs szintén akaratlan mozgást okozhat, akár az, ha valami furcsát, meglepőt, esetleg ijesztőt látunk a vízben. Ezek a folyamatok eredményezhetnek hirtelen levegő beszívást, a gond akkor kezdődik, amikor a levegő mellett egy kis vizet is beszívunk.

Mit kell mindenképp észrevenned?

Jöhetnek azok a jelek, amelyeket látva mindig gondolni kell arra, hogy valaki épp fuldoklik!

A képen egy kéz látható, ami kinyúlik a vízből
Az elképzeléssel ellentétben a fuldoklás során az úszó keze ritkán látható, mert ösztönös mozdulattal tolja felfelé maga alá a vizet (Fotó: 123rf.com)

Az egyik legfontosabb jel, hogy a fuldokló nem zajong. Az erejét arra használja, hogy próbáljon a víz felett maradni, és oxigénhez jutni, így nem tud kiabálni. Nem fogsz nagy csapkodást sem látni, és éppen arra kell figyelni, akinek az arca nagyon közel van a víz felszínéhez. Ilyenkor nagyon gyakori, hogy az úszó a fejét hátra billenti, mert így kinn marad a vízből az arca. Lehet, hogy kapkodni fogja a levegőt, és a kevés oxigén miatt elszíneződhet az arca, illetve belilulhat a szája. Figyelni kell arra is, hogy aki épp küszködik, az nem fog koncentrálni. Kérdésre nem tud válaszolni, a tekintete elrévedhet, képtelen fókuszálni.

A fuldokló teste általában függőleges. A karjaival ösztönösen próbálja lefelé nyomni a vizet, hogy fenntartsa magát a felszínen, emiatt a karok a víz alatt mozognak, így a partról nem láthatók. Ez nagyon fontos, hiszen emiatt nem tudnak jelezni a többieknek, hogy gond van. A fuldoklók lábai gyakran már nem mozognak, mert az ereje gyorsan fogy. Azt is szokták mondani erre a mozgássorra, hogy olyan, mintha egy láthatatlan létrán mászna felfelé a fuldokló. A mozgásra még nagyon jellemző, hogy noha folyamatosan mozog, nem halad semerre, közel egy helyben lebeg. A fuldoklók gyakran próbálnak a hátukra fordulni, hogy kiemeljék a fejüket a vízből, de ezt a helyzetet nem tudják sokáig fenntartani.

Ha bármikor a vízparton látva olyan személyt látsz, akire jellemzők ezek a mozgások, akkor ne húzd az időt, mert a víz alá merülés akár fél percen belül megtörténhet! Azonnal hívj segítséget! Hacsak nem vagy szakképzett vízimentő, ne kezdj bele egyedül a mentésbe! Mindenképp szólj minél több embernek, mert a fuldoklók kimentésének is van módszertana. Ha pedig ezt a módszertant nem ismered, akkor könnyen járhatsz pórul, mikor a víz alá húznak. Hidd el, egyszerűbb csak egy embert menteni, mint kettőt! 

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.

Promó

Promó