Középpontban az innováció és az ipari digitalizáció

Szerző: | 2023. október. 20. | Fősodor

Innováció

Az innováció és az ipari digitalizáció területeire fókuszál  az UNIside felsőoktatás és a szakképzés STEAM-területeit bemutató legfrissebb kiadványa, amely a Siemens Zrt. fő támogatásával jelent meg – számolt be róla az UNIside.hu.

A felsőoktatás és a szakképzés STEAM-területeit bemutató legfrissebb UNI kiadvány fókuszában a manapság igen fontos területnek számító innováció és az ipari digitalizáció áll. A kiadvány fő támogatója a Siemens Zrt. 

A megjelent magazin sorra veszi az új kormányzati digitalizációs és K+F-stratégia gyakorlati megvalósításának elemeit, a mesterséges intelligencia fejlődési irányait és a vállalatok egyetemekhez való kapcsolódásainak egyes jó gyakorlatait. 

A Makronóm Intézet Makroszkóp rendezvényén debütáló magazinban számos meghatározó véleményformálóval készített interjúban mutatják be az innovációs ökoszisztéma sokszínűségét.

A számítási felhő, a virtuális, a kiterjesztett valóság (VR, AR), a már több helyen felbukkanó önvezető járművek, a blokklánc-technológia, az akár árukat szállítani képes drónok, a robotporszívók és az önmaguktól dolgozó fűnyírók mind olyan eszközök, amelyek alig egy évtizede épültek be a mindennapjainkba.

A ChatGPT berobbanása révén újra a világ figyelmének középpontjába került a gépi értelem, azaz a mesterséges intelligencia, amely immár nemcsak a tanulók házi dolgozatát írja meg, de a vállalatoknak is segíthet, szövegalkotási, marketing- és egyéb üzleti folyamatok támogatásával.

Felsőoktatás és szakképzés STEAM területeit mutatja be a kiadvány

Az UNIside kiadó – amely startupként felsőoktatási rangsorok készítésével, egyetemi és vállalati vezetőkkel készített interjúkkal, szakmai tartalmakkal, a szakképzés és a szakmák népszerűsítésével segíti a fiatalokat, szüleiket, tanáraikat a pályaorientációban – most megjelent, innovációval, ipari digitalizációval foglalkozó különkiadása ezúttal a felsőoktatás és a szakképzés STEAM-területeire fókuszál.

Bemutatja az új kormányzati digitalizációs és K+F-stratégia gyakorlati megvalósításának elemeit, a mesterséges intelligencia fejlődési irányait és a vállalatok egyetemekhez való kapcsolódásainak egyes jó gyakorlatait. A kiadványban számos interjúaz e területeken meghatározó véleményformálókkal segít megvilágítani az innovációs ökoszisztéma sokszínűségét.

A magyar STEAM területek és a digitalizáció – egyetemi és szakképzési rangsorok

Az UNI in&out ipari digitalizációs kiadványa a fenti témákon túl értékes rangsorokat tartalmaz a digitalizáció terén releváns STEAM képzési területeken. (E rangsorok az Oktatási Hivatal és a Clarivate megoldásai alapján készültek.) A STEM a (Science, Technology, Engineering és Mathematics) felsőoktatási képzési területeket jelenti, ám újabban STEAM-ként is emlegetik, mert az A, mint Arts is a rövidítésbe ékelődik, hiszen a digitalizációban is elengedhetetlen a művészeti megközelítés.

A Makronóm Intézet szakmai rendezvényen debütált a digitalizáció témájú kiadvány

A patrióta és pragmatikus gazdaságpolitikai szemlélet kiterjesztését célul kitűző gazdaságkutató, a Makronóm Intézet éppen a kiadvány fő témájáról, az ipari digitalizációs trendekről készített felmérést, amelynek eredményeit első alkalommal az UNIside kiadványában publikálták. E munka részletes eredményeit Budapesten, 2023. október 5-én a Makroszkóp minikonferencián mutatta be az intézet.

Az elemzés fő eredményei szerint a vállalatvezetők több mint harmada nem ismeri az ipari digitalizáció fogalomkörét, és csupán a 24 százalékuk alkalmazza azt a gyakorlatban. A Makronóm Intézet felmérésének eredményeit ismertető Purczeld Eszter vezető elemző az eseményen elmondta:

A DESI felmérés 2022-es adataival összhangban a hazai vállalatok jelentős lemaradást érzékelnek már az alapszintű digitális technológiák alkalmazásában is, így jelentős fejlődési út áll még a hazai gazdasági társaságok előtt.

A kerekasztal-beszélgetés meghívott vendégei – Vajda Viktor, a Neumann Technológiai Platform operatív ügyvezető helyettese, Tajthy Krisztina, az IVSZ főtitkára és Ács István, a Bosch Rexroth Kft. ügyvezető igazgatója – pedig mind egyetértettek abban, hogy az ipari digitalizáció ma az egyik legfontosabb prioritás a gazdaságpolitikában, és számos élő példát és lehetőséget villantottak fel az érdeklődők számára.

Ez is érdekelhet!

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.