Ma van a Kézmosás Világnapja

Szerző: | 2023. október. 15. | Kikapcs

A képen egy tenyér látható, amelyben víz hullámzik

Több, mint 1 milliárd embert ért el tavaly a Kézmosás Világnapja. A Global Handwashing Partnership javaslata alapján 15 éve október 15-én tartjuk a Kézmosás Világnapját. A 2008-ban indított kezdeményezéshez számos nemzetközi szervezet csatlakozott már, így többek között az UNICEF és a Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC).  A Kézmosás Világnapjának célja a kézmosás kedvező hatásainak ismerete, valamint a lakosság ösztönzése a higiéniai szabályok betartására.

Érdekességek a kézmosás történetéből

A világnapot eredetileg a gyerekek számára hozták létre, de bárki csatlakozhatott hozzá, így a kezdeményezés eljutott az idősotthonokba, kórházakba és egyéb egészségügyi intézményekbe is. De miért olyan fontos a kézmosás? Az óvodában, az iskolában, otthon, majd a Covid-19 világjárvány alatt is ezt tanították nekünk. Mossunk gyakran kezet, mossuk meg helyesen a kezünket. Ez annyira egyértelmű, nem igaz?

A válasz pedig – bármilyen meglepő is – a nem. Egyáltalán nem egyértelmű az, hogy valaki kezet tudjon mosni, főleg hogy szappannal tudjon kezet mosni. A világ fejlődő országaiban az öt év alatti gyerekek közül évente több mint ezren halnak meg olyan fertőzések következtében, amelyeket az alapvető kézhigiéniával meg lehetne előzni. A szappanos kézmosás segítségével megelőzhető a hasmenés, némely légzőszervi megbetegedés, az influenza, a covid. A kezünkön található a legtöbb baktérium és vírus, hiszen a kezeinket folyamatosan használjuk. Megérintünk olyan felületeket, amelyeken a fertőzés jelen van, és később a kezünkkel az arcunkhoz nyúlunk, megérintjük a szánkat, szemünket, így a fertőzésnek gyorsított utat biztosítunk a szervezetünkbe.

Egy kéz tart a fény felé egy petri csészét, amelyben baktérium telepek fejlődtek
A kezünkön rengeteg baktérium és vírus tapad meg (Fotó: 123rf.com)

A kézmosás a megoldás?

Az említett fertőzések elkerülésének egyik módja a megelőzés, amelyre a kézmosás tökéletesen alkalmas. Hiszen semmi másra nincs hozzá szükség, mint vízre és szappanra, bár a világon sok helyen még ez sem áll mindenki rendelkezésére. A Global Handwashing Day kampányban résztvevő szervezeteknek köszönhetően 70 országban 120 millió olyan iskolás gyermek moshatott már kezet szappannal, akik számára ez különleges dolog volt.

Triviális megoldásnak tűnik megoldásként a kézmosás, túl egyértelműnek, nem igaz? Hiszen a mai modern korban mindenki megmossa a kezét. Akkor most emlékezzünk Dr. Semmelweis Ignác életére, akiről ebben a cikkünkben már írtunk. Ő jött rá arra, hogy a gyermekágyi láza oka az lehet, hogy az orvosok kézmosás nélkül mentek át a boncolás után a szülészetre. Semmelweis vezette be a klóros kézmosást, amiért a kollégái bolondnak tekintették, megvetették, kiközösítették őt. Holott csak azt tette kötelezővé, hogy az orvosok mossanak kezet, ha a szülészetre érkeznek, és ezzel a rendelkezéssel kevesebb lett a fertőzés a szülészeten, mint a bábák között, ami akkoriban hatalmas eredmény volt. Vajon mennyit változott a világunk igazából, ha azt a fejlesztést, amit Semmelweis 1847-ben vezetett be az egészségügyben, még mindig nem vesszük komolyan a magánéletünk folyamán?

A helyes kézmosás metódusa

Először is, tudnunk kell azt, hogy mikor kell kezet mosni. Az nem hasznos, ha az ember a csap alá tartja a kezét, és némi szappant ken a bőrére. A helyes kézmosás alapja az, hogy a kezünkön, bőrünkön található vírusokat és baktériumokat elpusztítsuk. Ezeknek az apró lényeknek a “teste” fehérjeburokkal van fedve, amelyet a szappan hatóanyagai károsítanak, feloldanak.

A képen kézmosás látható
A helyes kézmosás metódusának egy lépése a kézhátak mosása is (Fotó: 123rf.com)

A WHO egy 6 lépésből álló javaslatot adott ki a helyes kézmosási módszer ismertetésére. Először is, meleg vízben kell szappannal kezet mosni, és először a tenyerünket kell szappanozni. Második lépés a kézhátak szappanozása, majd jöhet az ujjak közének tisztítása, és az ujjak hátoldalának mosása. Végül a hüvelykujjat és az ujjbegyeket kell megmosni, és ez a folyamat átlagosan 30 másodpercig tart. Erről a 250 éves Semmelweis Egyetem készített egy oktatóvideót, ami itt érhető el.

Szintén a WHO határozta meg, hogy mikor kell kezet mosni. Evés előtt, mosdóhasználat előtt és után, beteglátogatás előtt és után, tüsszentés után, állatokkal történő kontaktus után, illetve akkor, ha hazaérünk. Ezek azok az esetek, amikor kezet kell mosni, de célszerű napjában többször is megejteni a kézmosást az alapján, hogy mit tettünk, mivel foglalkoztunk.

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.