Egy szakképzett mezőgazdasági gépész karbantartja a mezőgazdasági erő- és munkagépeket, gépészeti berendezéseket, emellett az előírt agrotechnikai követelmények szerinti feladatok ellátásához előkészíti a mezőgazdasági gépcsoportot, önjáró betakarítógépet, mezőgazdasági rakodógépet.
A mezőgazdasági gépész feladata a mezőgazdasági gépek, traktorok, kombájnok, rakodógépek szakszerű üzemeltetése, valamint a precíziós gazdálkodást segítő elektronikai rendszerek kezelése.
Feladatkörébe tartozik a mezőgazdasági gépek és gépészeti berendezések üzemzavarainak elhárítása, és a mezőgazdasági erő- és munkagépek és gépészeti berendezések javítása.
Egy mezőgazdasági gépész sok eseteben önálló vállalkozóként dolgozik, így feladatai szükségszerűen kiegészülhetnek a vállalkozáshoz kapcsolódó adminisztrációs, szervezési és ügyviteli feladatokkal is.
Milyen az ideális szakember?
- műszaki érdeklődésű
- jó mozgáskoordinációja és a kézügyessége
- precíz, pontos
- jó a helyzet- és problémafelismerő képessége
- képes az önálló döntéshozatalra
- rendelkezik a gépek közúti vezetéséhez szükséges „T” kategóriás jogosítvánnyal
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Automata öntözőrendszer építő és karbantartó
- Mezőgazdasági gépjavító
- Állattartó-telepi gépek kezelő
- Mezőgazdasági erő- és munkagépkezelő
- Mezőgazdasági rakodógép-kezelő
- Növényvédelmi drónpilóta
- Önjáró betakarítógép-kezelő
Kiknek ajánlott?
A mezőgazdasági gépész szakma ajánlott minden fiatal számára, aki érdeklődik a mezőgazdasági ágazat iránt, és szeretne korszerű mezőgazdasági gépekkel dolgozni, azokat vezetni, javítani, üzemeltetni.
Mennyi időbe telik a képzés?
3 év (felnőtteknek rövidebb)
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.