A műanyag-feldolgozó fő feladatai közé tartozik a modern és automatizált műanyag-feldolgozó gépek felügyelete és működtetése, beleértve a robotizált rendszerek kezelését is. Precízen ellenőrzi a gyártott termékek minőségét, irányítja a gyártási folyamatokat.
Munkája során a hőre lágyuló és hőre keményedő polimereket feldolgozó gépek és berendezések üzemeltetéséért, karbantartásáért, valamint a különböző gyártási eljárások alkalmazásával történő kész- vagy félkész termékek gyártásáért felel. A gépek és berendezések kiválasztása, beállítása, valamint a gyártáshoz szükséges anyagok meghatározása is a műanyag-feldolgozó feladatai közé tartozik.
A műanyag-feldolgozó gondoskodik a könnyű műszaki cikkek, például szemeteszsákok gyártásáról, különböző technológiai eljárások alkalmazásával, mint például sajtolás vagy fröccsöntés. Emellett elvégzi a munkájához kapcsolódó minőségirányítási és dokumentációs feladatokat is, biztosítva a gyártási folyamatok átláthatóságát és a termékek magas minőségét.
Az ideális műanyag-feldolgozó szakember:
- Szabálykövető
- Mindig a minőséget tartja elsősorban a szeme előtt
- Flexibilis
- Precíz
- Tűri a monotonitást
- Nagy az állóképessége
- Rendelkezik felhasználói szintű informatikai ismeretekkel
- Képes csapatban dolgozni
Speciális rokonszakmák:
- Műanyag-feldolgozó technikus
- Papírgyártó és -feldolgozó, csomagolószer gyártó
- Papírgyártó és -feldolgozó, csomagolószer gyártó technikus
Kiknek ajánlott a műanyag-feldolgozó szakma?
A műanyag-feldolgozó szakma ajánlott azoknak a fiataloknak, akik megszerzett tudásukat az ipari folyamatokban szeretnék hasznosítani, különösen a műanyag-feldolgozás digitálisan előrehaladott és robotizált környezetében. A szakma jó választás azoknak, akik érdeklődnek a gépekkel és szerszámokkal végzett munka, valamint a technikai-műszaki folyamatok és a műanyag termékek gyártása iránt.
A műanyag-feldolgozó munkavégzéséhez elengedhetetlen a műszaki érdeklődés, a precizitás és a monotóniatűrés. Tevékenysége során sokat áll és emel, ezért fontos, hogy jó fizikai erőnléte és állóképessége legyen.
Mennyi időbe telik a képzés?
A képzés ideje 3 év (felnőtteknek rövidebb). A vegyipar ágazat képzése szakképzettség megszerzésével zárul. Aki szeretne továbbtanulni, érettségi birtokában például műanyag-feldolgozó technikusi végzettséget szerezhet.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük, keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát!